Naga MarketsIndeks WIG20 zyskał wczoraj 0,67 procent. Środowa sesja sprzyjała większości spółek GPW Środa przyniosła na giełdach odreagowanie po spadkach w dniach poprzednich. Szeroki WIG zyskał 0,62%. Poszczególne segmenty rynku kontrybuowały do powyższego wyniku w podobnej skali. Najsilniej zachowywał się WIG20, który zyskał 0,67%. Jedynie nieznacznie mniej wzrósł mWIG40 (0,65%). Indeks małych spółek, czyli sWIG80 zyskał z kolei 0,47%.

Indeks WIG20 odrabia straty z początku tygodnia

Podobną skalę wzrostów obserwowaliśmy również na innych rynkach – DAX zanotował wzrost o 0,77%, a francuski CAC40 0,83%. Wczorajsza skala odbicia pozostaje na ten moment niezbyt przekonywująca z punktu widzenia strony popytowej. Dopiero utrzymanie wzrostów w drugiej części tygodnia mogłoby świadczyć o wyczerpaniu siły wśród sprzedających, którzy obecnie posiadają wiele argumentów.W centrum uwagi inwestorów obecnie zamiast Chin, gdzie mamy do czynienia nie tylko z presją regulacyjną wobec sektora technologicznego, lecz obecnie również kluczowym problemem dostępności energii i przestojami w fabrykach, znalazły się Stany Zjednoczone, gdzie trwają polityczne turbulencje związane z uchwaleniem finansowania dla rządu federalnego jak i podniesieniem limitu zadłużenia.

W ostatniej dekadzie do analogicznych wydarzeń dochodziło już kilkukrotnie, w tym to tzw. shutdownu agencji rządowych, czyli ograniczenia pracy ze względu na brak zatwierdzonego finansowania. Chociaż nie doprowadzało to do znaczących wyprzedaży na rynkach finansowych to obecna liczba różnych ryzyk sprawia, że każdy z punktów zapalnych może okazać się dla inwestorów czynnikiem do rozpoczęcia wyprzedaży.

Za odbiciem na warszawskiej giełdzie w dniu wczorajszym w dużej mierze stał sektor bankowy (WIG-Banki zyskał 1,16%.). Dobrze radził sobie ponadto sektor paliwowy (0,66%) jak i informatyczny (1,34%). Z drugiej strony znalazł się sektor energetyczny, który tracąc 0,83% był najgorszym segmentem rynku.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Handel w Azji kończy się w zdecydowanej większości wzrostami, choć pod koniec sesji znaczące indeksy takie jak Nikkei225, czy Hang Seng znajdują się pod kreską. Z drugiej strony Shanghai Composite zyskuje ok. 0,8%. Na dobre nastroje wskazują notowania kontraktów terminowych na DAX i S&P 500, które w godzinach porannych zyskują aż 0,7%, co pozwala oczekiwać pozytywnego otwarcia także w Warszawie. W centrum uwagi pozostaną wciąż czynniki globalne, ze szczególnym uwzględnieniem problemów z uchwaleniem finansowania rządu federalnego i podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji kghm | pzu giełda | kurs polenergia | kurs forinta wykres | aktualny kurs dolar forint | dax analiza | kantorowy kurs jena |

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here