Naga MarketsTrzeci kwartał rozpoczął się od wzrostów na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Indeks WIG20 zyskał prawie 0,8%, a największy wpływ na notowania miały wzrosty cen KGHM, CD Projekt oraz PKN Orlen.

Wzrosty na GPW

Negatywnie wyróżniał się natomiast sektor konsumencki, gdzie wyraźnie spadały kursy Cyfrowego Polsatu, CCC i Dino Polska. Znacznie lepiej prezentowały się natomiast średnie spółki (ponad 2% zwyżki, z tego 9 spółek wzrastało ponad 4%) oraz mniejsze podmioty (sWIG80 +1,2%).

Tym samym krajowe indeksy odbiły po kilku sesjach spadków, chociaż sytuacja techniczna w krótkim terminie pozostaje bez zmian, c o oznacza konsolidację po silnych wzrostach z ostatnich miesięcy. Notowania na rynkach europejskich przebiegały w zmiennych nastrojach.

Po neutralnym rozpoczęciu sesji (pomimo dobrych danych o indeksach PMI) w trakcie dnia obserwowaliśmy spadki, które były jednak częściowo zniesione wraz z rozpoczęciem notowań za oceanem. Obrotom w Europie przeszkadzała poranna awaria systemów tradingowych na giełdzie Deutsche Boerse. Poprawa sentymentu była pokłosiem doniesień o pozytywnych wynikach wczesnego etapu badań na ludziach szczepionki koronawirusowej Pfizera i BioNTech.

Opracowanie opublikowano online, jednak nie zostało jeszcze zweryfikowane przez środowisko medyczne (brak publikacji w periodyku naukowym). Z drugiej strony USA ponownie zanotowało we wtorek rekordowy, dzienny przyrost zachorowań na COVID-19. Wskaźnik PMI dla przetwórstwa przemysłowego wzrósł w czerwcu, zgodnie z prognozą ekonomistów BNP Paribas, do 47.2 punktów.

Równocześnie dane te były i powyżej oczekiwań rynku (46.5 pkt) Rozluźnienie obostrzeń w Europie przekłada się na wzrost optymizmu w biznesie w kontekście najbliższych 12 miesięcy.

Odbicie wskaźnika PMI sugeruje dalsze wyhamowanie spadku produkcji przemysłu przetwórczego do ok -2.5-0% r/r w czerwcu, zwłaszcza biorąc pod uwagę dodatni wzrost wskaźnika przyszłej produkcji. Mimo kolejnego miesiąca mocnego wzrostu, indeks znajduje się poniżej granicy 50 pkt.

Sugeruje to, że mimo zniesienia większości ograniczeń i obostrzeń sytuacja w polskim przemyśle jest nadal niepewna

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Z uwagi na wczorajsze wzrosty za oceanem, dziś w trakcie sesji azjatyckiej notujemy komplet zieleni na głównych indeksach. Oczekujemy więc , że dobre nastroje będą kontynuowane przynajmniej na początku sesji na europejskich giełdach.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here