Naga MarketsIndeks WIG20 zyskał 0,80 proc. i dziś może poprawić swój wynikOstatnia sesja przed przerwą świąteczną przyniosła pozytywne zamknięcia na większości giełd, zarówno w Europie jak i za oceanem. Podczas czwartkowej sesji niemiecki DAX jak i francuski CAC40 zanotowały nowe maksima w odpowiedzi na rosnące oczekiwania co do poprawy gospodarki strefy euro, mimo relatywnie mało dynamicznego procesu szczepień.

Indeks WIG20 odnotował wzrost

Czwartkowa sesja była udana również dla inwestujących na GPW, gdzie WIG20 zyskał 0,80%. Tym samym walka o poziom 1950 pkt. nadal trwa. Nieco lepiej zachowały się mniejsze spółki, których indeks zyskując blisko 1,0% odnotował najwyższy poziom od 2007 roku. Warto przy tym odnotować, że w piątek agencja S&P dokonała okresowego przeglądu ratingu Polski, który pozostał bez zmian na poziomie A- z perspektywą stabilną.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W kalendarium makroekonomicznym, poza dzisiejszym odczytem indeksu PMI usług za marzec w Chinach, który okazał się lepszy od prognoz, najbliższe dni przyniosą jeszcze między innymi tożsame odczyty dla europejskich gospodarek, protokoły z ostatniego posiedzenia Fed oraz EBC oraz dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA za ostatni miesiąc.

Po świątecznej przerwie handel powróci dziś między innymi na Starym Kontynencie, a inwestorzy będą mogli zdyskontować piątkowe bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które w następstwie przyniosły mocną poniedziałkową sesję za oceanem. S&P500 zyskał blisko 1,50% notując tym samym nowe historyczne maksimum na poziomie 4083 pkt. Poza stopniowym znoszeniem restrykcji i relatywnie szybko przebiegającym procesie szczepień, wsparciem dla kupujących były wspomniane mocne dane z rynku pracy. W marcu wg statystyk przybyło ponad 900 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, gdy rynek spodziewał się przyrostu „tylko” o 630 tys. osób. Jednocześnie stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami spadła do poziomu 6,0% z 6,2% w lutym. Ponadto optymizm inwestorów co do poprawy otoczenia makroekonomicznego wspierały wczorajsze dane z sektora usługowego, gdzie ISM wzrósł do 63,7 pkt. z 55,3 pkt. wcześniej, oraz zdecydowanie powyżej prognoz na poziomie 58,5 pkt.

Nastroje w Europie powinny wspierać dziś również weekendowe doniesienia z Wielkiej Brytanii, gdzie Boris Johnson, w związku z szybkim wdrażaniem programu szczepień i spadkiem liczby zakażeń, zapowiedział że od 12 kwietnia brytyjski rząd stopniowo zacznie łagodzić obostrzenia, co może być sygnałem również dla pozostałych państw. Spodziewamy się pozytywnego początku handlu również na warszawskiej giełdzie, dla której podobnie jak dla pozostałych rynków EM, wsparciem jest osłabienie dolara amerykańskiego w ostatnich dniach. Na tapet zapewne ponownie trafi sektor producentów gier, z uwagi na pierwsze recenzje Outraiders studia PCF, ale także z uwagi na opublikowane dane miesięczne dla pozostałych spółek z sektora.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here