Naga MarketsIndeks WIG20 zależny od nastrojów światowych giełdCzwartkowe notowania na rynku warszawskim zaczęły się od solidarnej ze światem odpowiedzi na środową przecenę na Wall Street, gdzie Nasdaq Composite spadł o 2,7 procent, a S&P500 oddał 1,3 procent przy znacznie skromniejszym cofnięciu DJIA 0,4 procent.

Indeks WIG20 skorelowany z innymi giełdami

W pierwszych minutach handlu WIG20 oddał 0,6 procent, czym powielił spadek niemieckiego DAX-a o 0,5 procent. Korelacja na otwarciu została przedłużona na kolejne godziny notowań. W istocie właściwie w żadnym punkcie sesji rynek nie zdobył się na samodzielną rozgrywkę i WIG20 kopiował każdą falkę notowań DAX-a i kontraktów na S&P500. W finale rynkowi udało się zakończyć sesję kosmetycznym przesunięciem WIG20 o niespełna 0,1 procent, gdy niemiecki DAX oddał 0,2 procent, a S&P500 szukał stabilizacji  rejonie z wczorajszego zamknięcia. Sesja o skrajnym skorelowaniu notowań z rynkami bazowymi nie była zaskoczeniem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od przeszło tygodnia WIG20 jest zmuszany powielać nastroje na świecie, gdzie trwa próba wyceniania fundamentalnej zmiany, jaką jest wzrost rentowności amerykańskiego długu, który czyni inwestycje w akcje mniej atrakcyjnymi i wymusza dostosowania w portfelach inwestorów instytucjonalnych. Niestety, od finałowej sesji tygodnia trudno oczekiwać zerwania korelacji z otoczeniem. Powyżej zarysowany mechanizm zostanie jutro uzupełniony przez klasyczne oczekiwanie na comiesięczne dane amerykańskiego Departamentu Pracy, co powinno przełożyć się na rozdanie z podziałem na przed i po danych, z porannym dostosowaniem do czwartkowych zamknięć w USA.

Technicznie patrząc obraz WIG20 jest stosunkowo czytelny. Indeks stanął w rejonie 1950 pkt., co można uznać za zamrożenie w środku konsolidacyjnej półki ograniczanej poziomami 2022-2000 pkt. na północy i 1900-1884 pkt. na południu. Zmienność dzienna indeksu mierzona ATR z 14 sesji wynosi teraz około 48 punktów, co przy dzisiejszym zamknięciu w rejonie 1944 pkt. sprzyja zakończeniu tygodnia w granicach półki 2022-1984 pkt. i przeniesieniu gry w konsolidacji na drugi tydzień marca.

Autor: Adam Stańczak, analityk DM BOŚ

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum gielda | kurs zl | kurs usd online | giełda nasdaq | cena akcji pgnig |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here