Naga MarketsIndeks WIG20 stracił w ubiegłym tygodniu 1,5%. Mercator Medical w centrum uwagiW ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy nieznaczną realizację zysków wśród inwestorów na warszawskim parkiecie. WIG po osiągnięciu historycznego maksimum na poziomie 74 968 pkt. nieznacznie korygował, kończąc tydzień z wynikiem -1,13%. Relatywnie najsłabiej radziły sobie blue chipy. Indeks WIG20 stracił w ubiegłym tygodniu 1,5%. Najwięcej uwagi w powyższym indeksie przyciągały akcje spółki Mercator Medical, która po piątkowej sesji tygodnia poprzedniego opublikowała słabe, wstępne dane finansowe za III kwartał 2021 roku.

Indeks WIG20 odnotował stratę w ubiegłym tygodniu

Skonsolidowany zysk netto producenta i dystrybutora rękawic medycznych spadł do 36,3 mln zł wobec 355,8 mln zł przed rokiem oraz 113,8 mln zł kwartał temu. Powyższe przełożyło się na spadek notowań o 30% w skali jednego tygodnia. Na minus w trakcie tygodnia wyróżniły się także sektor górniczy i stalowy, na czele z JSW (-7,6%) i LW Bogdanką (-14,7%), za co odpowiadały informacje ze strony chińskich władz odnośnie podjęcia działań na celu ograniczenia wysokich cen węgla. Wśród spółek z WIG20 warto także zwrócić uwagę na CD Projekt, który opóźnił termin premiery gry Cyberpunk 2077 oraz Wiedźmin 3 w wersji na konsole nowej generacji.Aktualnie Cyberpunk 2077 ma zostać zaprezentowany w pierwszym kwartale 2022 roku a Wiedźmin 3 w drugim kwartale przyszłego roku. Powyższa informacja przełożyła się na przecenę akcji CDR o 6,5% w czwartek. W skali tygodnia przecena akcji największego producenta gier na GPW wyniosła jednakże tylko 2%. Relatywnie lepiej od WIG20 radzi poradził sobie sWIG80, który stracił 0,9%. Najlepszym indeksem był natomiast mWIG40, który zyskał 0,11%. 

Odmiennie od sytuacji na warszawskiej giełdzie wyglądały rynki zagraniczne. Amerykańskie S&P 500 osiągnęło kolejne nowe historyczne maksimum, zyskując w trakcie tygodnia 1,64%. W nadchodzących tygodniach pod względem rynku amerykańskiego kluczowe będą napływające wyniki spółek za III kwartał bieżącego roku. Do końca ubiegłego tygodnia raporty opublikowało 117 spółek z indeksu S&P 500. Powyższe spółki średnio przebiły oczekiwania względem sprzedaży o 2% i zysku netto aż o 13%.

Wartościowo przychody tychże 117 spółek wzrosły średnio o 16% w ostatnim kwartale, a zysk netto aż o 46%. Powyższe wskazuje, iż pozytywny trend wynikowy wśród amerykańskich spółek pozostaje utrzymany. Relatywnie słabiej niż S&P 500 radził sobie technologiczny Nasdaq, który wzrósł o 1,37% i znajduje się aktualnie wciąż poniżej historycznych maksimów. 

Jednym z najbardziej gorących rynków w ostatnich tygodniach pozostaje rynek obligacji. Rentowności polskich obligacji dziesięcioletnich w półtora miesiąca wzrosły o ponad 100 pb. do poziomu 2,85% na początku bieżącego tygodnia. Ostatni raz takie poziomy notowane były w maju 2019 roku. Powyższe wzrosty spowodowane są zmianą retoryki Rady Polityki Pieniężnej i nieoczekiwaną przez rynek podwyżką stóp procentowych, która miała miejsce na początku tygodnia.

Aktualnie inwestorzy spodziewają się rozpoczęcia pełnego cyklu podwyżek, za czym przemawia wysoki poziom inflacji w kraju oraz analogiczne trendy inflacyjne w zagranicznych gospodarkach. Wzrosty rentowności obserwujemy również w przypadku obligacji rynków bazowych, chociaż pozostają one w skali mniejsze niż wzrosty na rynku polskim. 

Na rynku walutowym ostatni tydzień przyniósł relatywne uspokojenie nastrojów. Polski złoty tracił względem amerykańskiego dolara, lecz skala strat pozostawała niewielka. Od początku miesiąca notowania pary USD/PLN poruszają się w wąskim trendzie bocznym pomiędzy poziomami 3,9 – 4,0. W przypadku pary EUR/PLN obserwujemy dalszą, dużo szerszą konsolidację, która trwa od połowy 2020 roku i określona pozostaje przedziałem 4,4 – 4,65.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here