Naga Markets

Indeks WIG20 przecenił się o 0,2 proc. Akcje PGE zajęły pozycję lidera wśród blue chipówBieżący tydzień rozpoczął się w negatywnych nastrojach wywołanych rozszerzaniem się wariantu Omikron – obecnie zwłaszcza w Europie, gdzie już wprowadzono pierwsze ograniczenia z tego tytułu. W ciągu dnia giełdy odrabiały straty, a dziś rano kontrakty wskazują na pozytywne otwarcie sesji – kluczowe indeksy odrobiły już niemal całość spadków z poniedziałkowej sesji.

WIG20 i inne krajowe indeksy na tle globalnych rynków odnotowały wczoraj znacznie mniejsze straty

Wczoraj indeksy S&P 500 i Nasdaq straciły przeszło 1%, w Europie traciła większość indeksów, a liderem spadków został niemiecki DAX (-1,9%). Potencjalne lockdowny, których wprowadzenie rozważa m.in. Wielka Brytania i Niemcy wciąż zagrażać będą rynkom – szybkie rozprzestrzenianie się nowej mutacji staje się faktem, wciąż jednak do końca nie wiadomo jakie zagrożenie za sobą niesie i czy może spowodować paraliż służby zdrowia. Jednak w temacie epidemii pojawiają się również pozytywne sygnały – trzecia dawka szczepionki Moderny powinna chronić przez Omikronem, podobnie jak preparat Pfizera.Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE kolejną szczepionkę – tym razem firmy Novavax, z którą umowę produkcji szczepionek ma krajowa spółka Mabion. W USA doszło do nieoczekiwanych zmian – pakiet wydatkowy Joe Bidena o wartości sięgającej 1,8 bln USD może nie zostać uchwalony, po tym jak przeciw niemu opowiedział się senator z partii demokratycznej Joe Manchin.

Krajowe indeksy na tle globalnych rynków odnotowały wczoraj znacznie mniejsze straty. Indeks WIG20 przecenił się zaledwie o 0,2%, sWIG80 (-1%) stracił nieco więcej, a średnim spółkom z indeksu mWIG40 (+0,5%) udało się zakończyć dzień na plusie. Lepsze nastroje wspierał zaskakująco dobry odczyt produkcji przemysłowej (+15,2% r/r wobec prognoz analityków na poziomie +8,6%).

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Dziś poznamy kolejne dane z krajowego rynku – produkcję budowlano-montażową (konsensus PAP zakłada wzrost w listopadzie o 6,1% r/r) i sprzedaż detaliczną w cenach stałych (prognoza analityków zakłada wzrost o 8,8% r/r).

Wczoraj wśród blue chipów liderem wzrostów zostało PGE (+3,6%) – nadrabiając relatywną piątkową słabość względem Tauronu – po zatwierdzeniu podwyżek cen za energię elektryczną. Po podwójnym dołku w okolicach 34,5 zł odbijają walory Allegro (+3,5%) i powracają pod okrągły poziom 40 zł. Na przeciwległym biegunie w poniedziałek znalazły się spółki surowcowe i koncerny energetyczne.

W indeksie mWIG40 dominowała Enea (+6,4%), a liderem spadków został Mabion (-6,7%), który po sesji opublikował informacje o otrzymaniu zgody na badanie kliniczne MabionCD20 u pacjentów z RZS na Ukrainie. Zgodę na badanie swojego potencjalnego leku w Hiszpanii otrzymało również Ryvu Therapeutics.

W indeksie sWIG80 najmocniejszym walorem był ZEPAK (+11,6%) – po zawarciu z Cyfrowym Polsatem przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów w PAK-Polska Czysta Energia, a najsłabszym walorem był Bumech, który po sesji poinformował o odstąpieniu od umowy zakupu udziału w Uniprom-Metali.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs sp500 | cena ropy wti | tauron akcje rekomendacje | pkn orlen notowania | pgnig gielda | euro/usd | długoterminowa prognoza kursu jena |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here