Naga Markets

Indeks WIG20 odbija o ponad 4 proc. Na Wall Street również dominują byki! Czy to już "risk on"?Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przyniosła kontynuację wzrostów zapoczątkowanych po wczorajszej decyzji EBC. DAX zakończył dzisiejszą sesję, księgując blisko 1,5% zyski. CAC 40 oraz FTSE 100 zyskały odpowiednio 1,41% oraz 1,23%. Niemniej prawdziwą gwiazdą w Europie był dzisiaj WIG20, który zyskał ponad 4,18%. Liderem zysków wśród polskich blue chipów było CCC (+9,09%), KGHM (+8,32%) oraz mBank (+7,9%).

NASDAQ zyskuje ponad 2%, a S&P500 ponad 1,5%.

W weekend poznamy szczegóły obrad UE wobec obecnej sytuacji gospodarczo-energetycznej. Rozważane są m.in.: wprowadzenie podatków od nadmiernych zysków, redukcja popytu oraz wprowadzenie maksymalnej ceny gazu.Jeśli chodzi o wiadomości związane z EUR, Wall Street Journal podał, że członkowie Europejskiego Banku Centralnego zgodzili się na rozpoczęcie dyskusji na temat zacieśniania ilościowego na początku października podczas spotkania bez decyzji na Cyprze (5 października 2022 r.). Oczekuje się, że decyzja zostanie podjęta przed końcem roku i najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2023 roku nastąpi początek redukcji bilansu. Choć ruch ten zaostrzy warunki finansowe, wiele będzie zależało od szczegółów, zwłaszcza tempa redukcji bilansu o wartości 5 bln EUR. Co ciekawe, prezes EBC Lagarde powiedział wczoraj, że teraz nie jest czas na wdrażanie takich działań.

Przechodząc do wiadomości związanych z USD, traderom zaproponowano dziś wystąpienia niektórych członków Fed. James Bullard, szef Fed z St. Louis, powiedział, że bardziej skłania się ku kolejnej podwyżce stóp o 75 punktów bazowych na posiedzeniu jeszcze w tym miesiącu. Kontynuował mówiąc, że nawet niższy odczyt inflacji w przyszłym tygodniu (wtorek, 14:30).

Japoński minister finansów Suzuki stwierdził, iż nie wyklucza żadnych opcji na rynku Forex, podczas gdy prezes BOJ Kuroda powiedział, że będzie uważnie obserwował ruchy walutowe, wywołując spekulacje na temat potencjalnej interwencji BOJ.

Kalendarz makroekonomiczny był dzisiaj relatywnie pusty, jednakowo inwestorzy poznali kilka ciekawych publikacji wartych analizy. Po pierwsze poznaliśmy bardzo słabe dane z Kanady (zmiana zatrudnienia na poziomie -39,7 tys. wobec oczekiwań na poziomie +15 tys.), które mogą przeszkodzić w dalszych mocnych podwyżkach, w szczególności przez wzrost stopy bezrobocia (5,4% wobec prognoz na poziomie 5,0%), choć jednocześnie płace przyspieszają wzrosty.

Pozytywnie zaskoczyły również dane makro z Chin, które wraz ze wzrostami na parze EURUSD wsparły notowania indeksów. Inflacja CPI w sierpniu wypadła na poziomie 2,5% r/r wobec przewidywań na poziomie 2,8% r/r. Inflacja PPI spadła do 2,3% r/r wobec oczekiwań na poziomie 3,1% r/r oraz wcześniejszego odczytu na poziomie 4,2% r/r.

Na rynku walutowym szczególnie dobrze radzi sobie dzisiaj dolar australijski oraz jen japoński. Największe spadki należą do dolara amerykańskiego oraz dolara kanadyjskiego.

XTB

Na rynku surowcowym obserwujemy dzisiaj potężne wzrosty. Surowce przemysłowe, metale szlachetne oraz soft commodities zyskują i ustępują zyskom tylko surowcom energetycznym, a w szczególności ropie, która zyskuje ponad 4%. Słabość USD po raz kolejny wzmacnia złoto, które wraca powyżej 1717 USD.

Źródło: Bloomberg

Pod względem procentowym to do rynku krypto przypada tytuł największego beneficjenta dzisiejszej sesji. Bitcoin zyskuje ponad 10% i wraca powyżej 21 000 USD. Ethereum radzi sobie gorzej, zyskując „tylko” 4,5%.


Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: azoty kurs akcji | eur pln stooq | opinie maxitrade | kantorowy kurs lewa | enea cena akcji | dzisiejszy kurs rubla | lpp akcje kupno |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here