Naga MarketsIndeks WIG zakończył sesję na najwyższym w swojej historii poziomie Wzrost Warszawskiego Indeksu Giełdowego o 0,19% w piątek sprawił, iż WIG zakończył sesję na najwyższym poziomie w historii. Za siłę całego parkietu odpowiadają przede wszystkim małe i średnie spółki. mWIG40 po wzroście o 0,4% w piątek osiągnął najwyższy poziom od początku 2018 roku. sWIG80 z wynikiem 0,04% wciąż pozostaje poniżej lokalnych ekstremów z czerwca, które jednakże pozostają jedynie nieznacznie oddalone od historycznych maksimów z 2007 roku.

Indeks WIG: za siłę całego parkietu odpowiadały głównie średnie i małe spółki

Odmiennie sytuacja wygląda natomiast w kontekście notowań kluczowego indeksu WIG20, który w dalszym ciągu porusza się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomem 2200 pkt. a 2300 pkt. Podczas gdy krajowi inwestorzy często szukają swojej przewagi w niższych segmentach rynku, tak dla kapitału zagranicznego najważniejszy pozostaje WIG20. Dopiero wybicie się indeksu blue chipów górą z bieżącego trendu bocznego, pozwoliłoby na dynamiczną kontynuację hossy na całym indeksie WIG.WIG20 w dalszym ciągu charakteryzuje się wysoką korelacją z niemieckim DAX30, który w piątek zyskał 0,11% i w ciągu sesji starał się wybić z analogicznej jak w wypadku krajowego indeksu konsolidacji. Ostatecznie pomimo próby strony popytowej sesja zakończyła się wynikiem poniżej 15 800 pkt. i tym samym notowania indeksu w dalszym ciągu pozostają w trendzie bocznym. Odmiennie sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie w piątek S&P 500 zyskało 0,17% i tym samym osiągnięty został po raz kolejny nowy historyczny szczyt. Relatywnie słabiej radził sobie technologiczny Nasdaq 100, który stracił 0,48%.

Najważniejszym wydarzeniem dnia w piątek była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. W lipcu liczba zatrudnionych osób wzrosła o 943 tys. wobec oczekiwań na poziomie 870 tys. Dodatkowo zrewidowano w górę o 88 tys. czerwcowy odczyt. Średnia płaca godzinowa wzrosła 0,4% m/m, czyli również wyżej od prognoz. Stopa bezrobocia spadła natomiast z 5,9% do 5,4%, chociaż oczekiwano spadku do 5,7%. Zestaw powyższych danych wskazuje na solidną kondycję amerykańskiego rynku pracy i otwiera drogę dla Fedu do redukcji programu skupu aktywów, co byłoby newralgicznym wydarzeniem dla rynków finansowych.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W godzinach porannych notowania kontraktów terminowych na DAX 30 i S&P 500
tracą ok. 0,3%, co wskazuje na nieznacznie minorowe nastroje. Z punktu widzenia
krajowego parkietu kluczowe w rozpoczynającym się dziś tygodniu będą publikacje
wyników spółek. Z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na piątkowy
wstępny szacunek tempa wzrostu PKB w II kw., który w skali rocznej może być
najwyższy w historii publikacji. Z danych globalnych najwięcej uwagi będzie natomiast
zwrócone na dane na temat inflacji CPI z USA.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here