Naga MarketsIndeks WIG ustanowił historyczny rekord rosnąc o 1,67 procent. Tylko trzy spółki odnotowały stratyPiątkowa sesja przypieczętowała optymistyczne nastroje panujące na GPW w Warszawie w mijającym tygodniu. WIG ustanowił historyczny rekord rosnąc o 1,67 proc. do prawie 73,328 punktów. Motorem napędowym pozytywnych zmian był WIG20, który zakończył handel z ponad 2 proc wzrostem na poziomie ponad 2400 punktów. Jedynie trzy spółki z indeksu zanotowały stratę, a największy wpływ na dodatnie zachowanie indeksu miały akcje Allegro.eu (+6,60 proc.), PKN Orlen (+4,34 proc.) oraz LPP (5,70 proc.)

Krajowy indeks WIG ustanowił swój nowy historyczny rekord

Relatywnie słabiej radziły sobie tym razem indeksy małych i średnich spółek, jednak rosnący ósmą sesję z rzędu indeks mWIG40 po raz kolejny poprawił 14-letnie maksimum. Bardzo dobre zachowanie krajowego rynku akcji miało miejsce w otoczeniu rosnących rentowności krajowych obligacji skarbowych – dla 10- latek było to ponad 2,4%.Po raz kolejny byliśmy świadkami rosnących indeksów akcji w kraju przy słabym zachowaniu ich odpowiedników na rynkach bazowych Europy Zachodniej. Z kolei główne indeksy w USA zanotowały w piątek nieduże zmiany, kończąc handel umiarkowanymi stratami. Optymizm wynikający z porozumienia dotyczącego tymczasowego podniesienia limitu zadłużenia państwa został przyćmiony przez rozczarowujący raport z amerykańskiego rynku pracy. Tamtejszy Departament Pracy podał, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu o 194 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 500 tys. i wzrostu o 366 tys. miesiąc wcześniej po rewizji z 235 tys.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W godzinach porannych zauważalne są mieszane nastroje na globalnych rynkach akcji. Pozytywna sesja na rynkach azjatyckich łączy się z lekko negatywnymi kwotowaniami kontraktów terminowych na DAX i S&P500, co naszym zdaniem implikuje neutralne otwarcie handlu w Warszawie. W nowym tygodniu kalendarz danych makroekonomicznych nie zawiera wielu istotnych z punktu widzenia rynków publikacji. Część gospodarek opublikuje finalne wskazania inflacji CPI we wrześniu. Z problemem dynamicznie rosnących cen boryka się wiele państw.

W Niemczech, według wstępnego szacunki, inflacja CPI przyśpieszyła do 4,1% r/r. Ostateczna wartość zostanie opublikowana w środę. Tego samego dnia poznamy również dynamikę inflacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie od maja inflacja CPI utrzymuje się powyżej 5.0% r/r. Finalne dane o inflacji CPI w Polsce we wrześniu zostaną opublikowane przez GUS w piątek. Wstępny szacunek (5,8% r/r) był wyraźnie wyższy od konsensusu rynkowego, który zakładał utrzymanie się inflacji CPI na poziome 5,5% r/r.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: famur akcje | biomed akcje prognozy | kurs dolara australijskiego | cdr akcje prognozy | asseco giełda | maxitrade login | kruk giełda |


Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Conotoxia

investObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here