Naga MarketsmBank rośnie o ponad 13%, WIG-Banki zyskuje w środę 6% i mocno odbija od minimówOstatni tydzień maja przynosi na ten moment mocne odreagowanie na walorach banków na Giełdzie Papierów Wartościowych. Indeks zrzeszający polskie banki zyskał od poniedziałku już ponad 10%, z czego lwia część wzrostu pochodzi z środowej sesji. Motorem napędowym do wzrostów indeksu są najwięksi udziałowcy. W środę o 14:00 walory Pekao rosną o 4,8%, PKOBP o 5,2% a mBank drożeje aż o 13,4%!

  • Indeks WIG-BANKI zyskał ponad 10% w ciągu 2 sesji. 
  • W środę, z grona głównych komponentów indeksu, najmocniej zyskują walory mBanku (+13%). 
  • WIG 20 wybił górą z konsolidacji na poziomie 1600 punktów. W środę o 14 zyskuje 2,3%. 

Zobacz również: NewConnect Flash: Investeko, Novavis, Columbus, SoftBlue, Polman

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeks WIG-BANKI powoli odrabia straty

Poniższy wykres najlepiej pokazuje skalę spadków, w głównej mierze związanych z pandemią COVID-19. Rządzący stopniowo obniżali stopy procentowe co przekładało sie bezpośrednio na wyniki instytucji finansowych. Marzec był jednym z najsłabszych miesięcy w historii indeksu WIG-BANKI. Od poniedziałku, inwestorzy zaczęli masowo kupować akcje banków. Zdecydowanie wzrosły też obroty. 10-procentowy, 2-sesyjny wzrost indeksu, najlepiej to potwierdza, jednak do odrobienia strat jeszcze daleka droga. Do poziomów z początku 2020 r. brakuje jeszcze bagatela 70%.

Szerzej, o tym jak największe polskie banki radziły sobie od momentu odnotowania pierwszego przypadku COVID-19 przeczytasz tutaj.

Notowania indeksu WIG-BANKI z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.com

Zobacz również: Akcje PGE po wynikach za I kwartał odbijają od dna. W środę kurs zyskuje ponad 5%

mBank silnie w górę: Największe komponenty indeksu dynamicznie zyskują

Biorąc pod uwagę 5 największych banków w Polsce, w środę o 14:00 najmocniej zyskują walory MBANK (13,4%), INGBSK (7,5%), SANPL (6,2%), PKOBP (5,2%) praz PEKAO (4,8%). Z mniejszych podmiotów wchodzących w skład indeksu wyróżniają się walory Banku Handlowego, które zyskują ponad 11%.

Poniżej przedstawiono wykresy z notowaniami z ostatnich 30 dni dla 4 z 5 największych komponentów WIG-BANKI. Nie trudno zauważyć, jak podobny kształt przybrała linia łącząca notowania z kolejnych dni dla każdego z nich. To porównanie pokazuje, że mamy do czynienia z odreagowaniem całego sektora a nie tylko wybranych podmiotów związanego z jakimś konkretnym wydarzeniem.

Notowania wybranych banków z ostatniego miesiąca. Źródło: stooq.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here