Naga MarketsIndeks WIG Banki odbija po korekcie. Co, jeśli NBP nie podniesie stóp procentowych?Od końcówki ubiegłego roku WIG Banki zanotował bardzo mocne odbicie, dzięki czemu stał on się jednym z mocniej zyskujących indeksów w tym czasie. Notowania bankowców napędzane były m.in. przez widmo podwyżek stóp procentowych, jednak te jak na razie nie nadchodzą, a polskie władze monetarnie konsekwentnie bronią swojego stanowiska, które mówi, że obecne odczyty inflacyjne wynikają głównie z czynników od NBP niezależnych (np. ceny surowców, opłaty administracyjne).

WIG Banki odbija po korekcie

W trakcie ostatnich miesięcy WIG Banki zaliczył bardzo mocny wzrost swojej wyceny. Od początku listopada, kiedy to zapoczątkowana została hossa „Bidena-Pfizera”, indeks zyskał blisko 4,5 tys. pkt, wzrastając z niecałych 3200 pkt (29 października) do ponad 7800 pkt we wrześniu, tak więc mowa tutaj o ponad 2-krotnym wzroście.W trakcie lipca na indeksie widoczna była jednak silna korekta, która zniosła wycenę wynoszącą wówczas lekko ponad 7 000 pkt do 6 300 pkt. Po tym fakcie do głosu ponownie doszły jednak byki, wynosząc indeks na roczne maksima.

Indeks WIG Banki odbija po korekcie. Co, jeśli NBP nie podniesie stóp procentowych?
Notowania indeksu WIG Banki w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

W pierwszej połowie września indeks WIG Banki utrzymywał się powyżej 7 600 pkt, dwukrotnie próbując (nieskutecznie) przebić poziom 7800 pkt. Następnie na notowaniach sektora bankowego widoczna była korekta, znosząca wycenę do 7400 pkt na koniec sesji 20 września, co związane było m.in. z całym zamieszaniem wokół chińskiego dewelopera Evergrande.

Ostatecznie jednak rynek amerykański, a w ślad za nim i Polski, uznał że Evergrande nie będzie nowym bankiem Lehman Brothers, dzięki czemu na parkiety powróciły wzrosty, w tym i sam indeks WIG Banki zanotował odbicie powyżej 7700 pkt.

Paliwem dla indeksu były również dobre wyniki finansowe prezentowane przez poszczególne podmioty, czy też stale rosnąca akcja kredytowa, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych. Dla przykładu w lipcu wartość udzielonych hipotek po raz pierwszy w historii przekroczyła 8 mld zł.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

invest

Stopy procentowe i kredyty frankowe

Wśród czynników, które mają wpływ na trendy panujące na sektorze bankowym, wymienić należy zarówno inflację (i wynikające z niej spodziewane zmiany w prowadzeniu polityki monetarnej), jak i sprawę kredytów frankowych. Obydwie te kwestie mogą wiele namieszać, jednocześnie zdają się być stosunkowo ciężko do określenia, kiedy mogą taki wpływ wywrzeć.

W przypadku stóp procentowych wiele osób wskazuje na wysokie odczyty inflacji, które osiągają poziomy nieobserwowane od wielu lat. Podkreśla się, że banki centralne państw z grupy wyszehradzkiej (tj. Czechy i Węgry) wielokrotnie dokonywały podwyżek stóp procentowych, więc najwyższy czas również i na Polskę. W tym samym czasie NBP podkreśla, że obserwowane obecnie wartości inflacji wynikają w znacznej mierze z czynników niezależnych od polskich władz monetarnych.

Prezes Glapiński wielokrotnie wskazywał na rosnące ceny surowców naturalnych (m.in. ropy, gazu, stali itd.), coraz wyższe ceny emisji do uprawnień CO2, czy też poprzerywane łańcuchy dostaw, co mocno widoczne jest m.in. w przypadku kart graficznych, czy też chipów elektronicznych do samochodów.

Warto również pamiętać, co wskazywane było na kanale Comparic24, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie nie dokona podwyżki stóp procentowych (to mogłoby poważnie zaszkodzić niektórym członkom strefy euro, które i bez tego mają ogromne problemy). Również FED zapewne nie zmieni zbyt szybko swojej podejścia w tym zakresie, podkreślał Piotr Bujko (Zarządzający InValue Multi-Asset) na antenie Comparic24, a to te dwa podmioty często determinują trendy monetarne.

Dodaje on także, że jeśli NBP faktycznie nie dokona zaostrzenia polityki monetarnej (podniesienia stóp), to może to uderzyć w kurs tego sektora, ponieważ w ostatnim czasie wskazywało się, że inwestorzy dyskontują przyszłą podwyżkę stóp procentowych.

Z kolei kwestia kredytów frankowych jest odwlekana przez Sąd Najwyższy. Posiedzenia były najpierw kilkukrotnie przesuwane, następnie SN skierował zapytania do kilku polskich instytucji w tej sprawie (m.in. KNF), a początkiem września o zdanie poproszono Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pewnym rozwiązaniem problemu mogłoby być zaangażowanie KNF, który to mógłby wymusić na sektorze bankowym zawieranie porozumień z frankowiczami (np. w zamian za zgody na wypłatę dywidendy).

PKO BP z niebezpiecznym sygnałem

W trakcie sesji z poniedziałku (27 września) największy polski bank (mający największy wpływ na indeks WIG Banki) dostarczył inwestorom prawdziwych doznań. W trakcie sesji bank ocierał się o roczne maksima, po czym nagle zanotował bardzo silny spadek. Sytuacja ta była bardzo niepokojąca, co podkreślał Michał Palaczyk na antenie Comparic24.

Indeks WIG Banki odbija po korekcie. Co, jeśli NBP nie podniesie stóp procentowych?
Notowania PKO BP w dniach 23-28.09.2021. Źródło: Stooq.pl

Wtorkowa sesja przyniosła pogłębienie spadków, a wycena PKO spadła z 43,91 zł (w szczycie z poniedziałku) do 41,92 zł pod koniec wtorkowej sesji. W środę widoczne było jednak odreagowanie, dzięki któremu wycena powróciła do ok. 42,50 zł, czyli poziomu, z którego rozpoczynany był atak na roczne maksima z poniedziałku (27 września).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here