Naga Markets

Indeks WIG Banki dalej słaby. Wrzesień wyznaczył roczne minimaObecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja bankom. Gwałtowne zaostrzenie polityki monetarnej wpływa na ograniczenie akcji kredytowej, czy też wzrost ryzyka niespłacania już zaciągniętych zobowiązań. Do tego sytuacja na Ukrainie, która daleka jest od stabilizacji, czy też ryzyko trudnej zimy dla Europy. To wszystko wpływa na notowania indeksu WIG Banki, który od lutego stracił prawie 50%.

RPP podnosi stopy o 25 pb

W środę 7 kwietnia Rada Polityki Pieniężny po raz kolejny dokonała podwyżki stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych, co jest najmniejszym ruchem w całym cyklu podwyżek. Należy wskazać, że wielu analityków spodziewa się chwilowego końca podwyżek, przynajmniej do nowego roku.Obecnie poziom stopy referencyjnej to 6,75%, tak więc poziom niewidziany od dawna, jednak jest to pochodna rekordowej inflacji, która osiąga najwyższe wartości w obecnym wieku. Mocne zaostrzenie monetarnej ma jednak swój wpływ na gospodarkę, która w obecnym otoczeniu makroekonomicznym staje się coraz słabsza, przez co dalsze ruchy stoją pod znakiem zapytania.

Ze stopami procentowymi nierozerwalnie powiązany jest z kolei sektor bankowy. Zasadniczo im wyższe stopy procentowe, tym wyższe koszty odsetkowe kredytów, co wpływa na poprawę wyników finansowych. Jest w tym jednak pewno „ale”.

Wraz ze wzrostem stóp procentowych następuje spadek zdolności kredytowych, jak również rośnie ryzyko nie spłacania wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Według części wyliczeń zdolność kredytowa Polaków mogła spaść nawet 2-krotnie. Tak więc z jednej strony bank zarabia więcej na odsetkach, jednak z drugiej udziela coraz mniej kredytów, oraz dodatkowo musi zmagać się z pogorszeniem spłacalności obecnych (w przypadku bardzo mocnego zacieśnienia polityki monetarnej).

Jak informuje BIK, wartość zapytań o kredyty  hipoteczne w lipcu 2022 spadła o blisko 2/3 względem ubiegłego roku. Bardzo zbliżony spadek dotknął również liczby osób wnioskujących o kredyty hipoteczne, co pokazuje, że banki muszą zacząć walczyć o klienta.

WIG Banki dalej słaby

Przez większość 2021 roku sektor bankowy notował w Polsce wzrosty. Coraz wyższa inflacja rozbudzała oczekiwania początku cyklu podwyżek stóp procentowych, co zmaterializowało się w październiku 2021 roku. Sama giełda notowała w tym czasie po covidowe odbicie.

Początkowe podwyżki (dokładniej pierwsza i druga) wsparły notowania sektora, który z początkiem listopada 2021 zanotował wzrost powyżej 9 500 pkt, co miało miejsce tuż po drugiej podwyżce stóp procentowych.

XTB

Oznacza to, że w trakcie roku (początek listopada 2020 do początku listopada 2021) indeks WIG Banki zanotował wzrost o ponad 201%, z ok. 3 155 pkt do ponad 9 500 pkt. Dobry sentyment nie trwał jednak wiecznie.  W lutym 2022 nastąpiło odwrócenie trendu.

Indeks WIG Banki dalej słaby. Wrzesień wyznaczył roczne minima
Notowania WIG Banki w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

W Lutym, przed inwazją na Ukrainę, indeks wyceniany był na ponad 9 100 pkt, natomiast tuż po rosyjskim ataku na Ukrainę indeks zniżkował w rejon 6 668 pkt (4 marca), po czym zanotował odbicie w okolice 7 900 pkt. Od tego momentu WIG Banki notuje jednak sukcesywne spadki.

W maju 2022 osiągnięty został poziom 6 000 pkt, natomiast do lipca 2022 indeks cofnął się poniżej 5 000 pkt, co oznacza zniesienie całego ruchu wzrostowego z 2021 roku, choć do dołków z 2020 jeszcze trochę brakuje.

Koniec sierpnia i początek września to kolejne tygodnie słabości, w których trakcie indeks cofnął się poniżej 4850 pkt, co jest poziomem niższym niż przed wybuchem pandemii, kiedy to WIG Banki wyceniany był w okolicach 8 tys. pkt. Na koniec sesji 1 września wycena WIG Banki wynosiła zaledwie 4664,49 pkt, co oznacza wyznaczenie nowych rocznych minimów.

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs EUR/USD spadnie w ciągu 12 miesięcy do 0,95. Denske Bank obawia się luzowania fiskalnego
Następny artykułStrategia PSV: Niemiecki benchmark zalicza pierwszą strefę docelową
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here