Naga Marketsznak drogowy z napisem volatility aheadIndeks Vix popularnie nazywany na Wall Street „wskaźnikiem strachu” jest znany inwestorom na całym świecie z informowania o obecnym poziomie awersji do ryzyka na rynku. Indeks ten ma historyczną średnią na poziomie około 19. Biorąc pod uwagę, że wczorajsze zamknięcie było na poziomie 15.8, inwestorzy nie mają powodu, aby bić na alarm. Jednak Peter Cecchini, globalny i główny strateg rynkowy w Cantor Fitzgerald LP, dostrzega powód do zachowania ostrożności.


Niedźwiedzi sygnał dla rynku akcji?

Jak zauważa ekspert, gdy indeks S&P 500 był w okolicach obecnych poziomów i zbliżał się do nowych szczytów w sierpniu ubiegłego roku, wskaźnik zmienności wynosił około 12,5. Lecz kiedy Vix był w okolicach obecnego poziomu w listopadzie, akcje odnotowały krótkoterminowy wzrost tuż przed grudniową silną przeceną.

sp500 vs vix 14 6 19
Źródło: Bloomberg.com

To może być niedźwiedzi sygnał dla rynku akcji, zwłaszcza w kontekście sygnału odwrócenia trendu z 11 czerwca, który jak się wydaje został potwierdzony wczoraj. Pozostajemy na krótko w stosunku do akcji o dużej kapitalizacji – napisał Cecchini.

Strateg ma również prognozę, iż S&P 500 osiągnie poziom 2500 do końca roku, co czyni go najbardziej niedźwiedzim spośród ekspertów śledzonych przez Bloomberga.

Prognoza dla S&P 500
Prognoza dla S&P 500

Ostatni ogromny skok zmienności indeksu Vix miał miejsce na początku zeszłego roku. Dnia 5 lutego 2018 roku inwestorzy nerwowo spoglądali na ogromny skok indeksu VIX. Notowany jest on na giełdzie w Chicago, a na Wall Street potocznie mówi się o nim „wskaźnik strachu”. Tego dnia VIX wzrósł o rekordową ilość 20 punktów do poziomu, którego nie widziano od lat. To przyczyniło się do ogromnych i licznych bankructw.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara odbija przed posiedzeniem Fedu
Następny artykułWojna handlowa: Co może zyskać na jej eskalacji?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here