Naga MarketsIndeks sWIG80 stracił 3,1 procent. Za nami jedna z najsłabszych sesji na GPWZa nami jedna z najsłabszych sesji na GPW. W trakcie poniedziałkowych notowań WIG20 tracił już ponad 3, a sWIG80 ponad 4 proc. Oba indeksy zakończyły dzień ostatecznie nieco mniejszymi spadkami, dzięki zrywowi popytu w ostatnich 2h sesji. Niemal identycznie, ale z przesunięciem o 5h wyglądała sesja w USA.

Indeks sWIG80 zakończył dzień korektą o 3,1%

Właśnie te końcówki handlu z przewagą popytu mogłyby sugerować, że główny negatywny impuls rynkowy z podnoszonego przez większość mediów ekonomicznych i rynkowych zbliżającego się terminu wymagalności sporych odsetek od obligacji off-shorowych (a więc dostępnych dla międzynarodowych inwestorów) największego chińskiego dewelopera – Evergrande, w przypadku nawet braku płatności jest już w cenach.Także na kończącej się sesji azjatyckiej, poza rosnącym mocno w poprzedzających tygodniach indeksem japońskim Nikkei –już brak panicznych zachowań inwestorów, choć należy wspomnieć, że giełdy w Chinach kontynentalnych są drugi dzień nieczynne, w związku ze Świętem Jesieni (trwa ono od niedzieli).

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Z informacji ze spółek, jedynie słuszny, niezawisły, nieomylny, niezaskarżalny, jednoosobowy sąd Unii Europejskiej nałożył największą w historii UE karę dzienną, tj. 500 tys. euro na Polskę, za kopanie węgla brunatnego przez Elektrownię Turów z grupy PGE przy niedogadaniu się w tej sprawie z pobliskimi czeskimi społecznościami lokalnymi. Zarówno rzecznik prasowy rządu, jak i prezes PGE, zakomunikowali już, że eksploatacja będzie kontynuowana, więc wpływ tej decyzji na finanse PGE jest na razie ograniczony.

Z pozostałych – Selvita otrzymała dofinansowanie 3,62 mln zł na projekt badawczy z NCBiR, a Canal+ podpisał umowę nabycia większościowego (70 proc. udziałów) akcjonariusza Kino Polska TV.

Największej zmienności na dzisiejszej sesji znów należy oczekiwać na spółkach cyklicznych, które wczoraj najmocniej spadały po wcześniejszych wzrostach (JSW, KGHM, energetyka). W ciekawym miejscu znajdują się też po korekcie akcje banków, zwłaszcza jeśli w środowy wieczór Fed, zgodnie z wcześniejszymi sygnałami swoich członków, ogłosi tempo i harmonogram ograniczania wielkości skupu obligacji (co byłoby kolejnym z całej litanii argumentów dla RPP za podwyżkami stóp w Polsce). Ostatni dzień (przed konwersją na akcje) notowane będą także PDA Celon Pharmy.

Autor: Zbigniew Obara

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: rynek kryptowalut | gpw cd projekt | kruk gpw | pge akcje kupno | prognoza btc | cena akcji stalprodukt | develia notowania |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here