Naga MarketsIndeks strachu rynkowego w dół najsilniej od lutego 2018. S&P 500 i WIG20 mocno w góręVIX, jeden z najpopularniejszych indeksów mierzących zmianę rynkowego sentymentu na amerykańskiej giełdzie, zachował się absolutnie niespodziewanie względem tego co oczekiwała większość inwestorów w środę: spadł, pomimo olbrzymiej niepewności związanej z wynikiem wyborów w USA i ich konsekwencjami.

  • Zarówno NASDAQ, jak i S&P 500 wystrzeliły w górę w środę
  • VIX od zeszłego piątku sukcesywnie spada
  • Może to sugerować poprawę nastrojów i zmniejszenie rynkowej niepewności mimo politycznej zawieruchy w USA

VIX gwałtownie opadł z czteromiesięcznych maksimów

Niepewny wynik wyborów prezydenckich oraz spodziewane podzielenie władzy w Kongresie nie spowodowały tego, czego oczekiwała większość inwestorów. Wbrew prognozom, amerykański rynek w środę wystrzelił w górę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeks strachu spada! Nieoczekiwany obrót spraw mimo zamieszania z wyborami
Notowania S&P 500. Źródło: tradingview.com

S&P 500 wczorajszą sesję rozpoczął sporą luką na otwarciu i zakończył dzień aż 2,2% wyżej. Chwilowo indeks był nawet 4% na plusie! Na północ pomaszerował także NASDAQ Composite, który na zamknięciu był nawet 3,85% wyżej.

Strach inwestorów zdaje się być opanowany, a dobrym wskaźnikiem na sprawdzenie tego rynkowego sentymentu jest spojrzenie na indeks zmienności VIX, nazywany także indeksem strachu.

Indeks strachu spada! Nieoczekiwany obrót spraw mimo zamieszania z wyborami
Notowania CBOE VIX. Źródło: tradingview.com

We wtorek, VIX spadł o aż 16,82%, a we środę o kolejne 9,91%. Swój czteromiesięczny szczyt indeks wyznaczył jeszcze pod koniec października, w zeszły piątek wspinając się nawet do 41,09 pkt.

O skali zmiany nastrojów na nieco bardziej pozytywne świadczy fakt, że w środę VIX opadł do 26,51 pkt. na zamknięciu sesji. Eksperci uważają, że ostatnie spadki indeksu zmienności są wynikiem przekonania o sukcesie Bidena.

Zobacz również: Cena ropy naftowej w dół wskutek zamieszania politycznego w USA

Plus500

Wynik wyborów niepewny

Wciąż jednak za wcześnie, by mówić o jednoznacznym triumfie kandydata Demokratów. Możliwe, że minie jeszcze trochę czasu, zanim ostateczne wyniki zostaną zliczone i zaakceptowane.

Nawet w przypadku, gdy wynik będzie ogłoszony, nie oznacza to końca zamieszania wokół wyborów. W imieniu Donalda Trumpa, liczne pozwy złożone zostały wobec regulatorów głosowań w kluczowych stanach, sugerując nadużycia i nieprawidłowości.

Jednak nawet informacje o kontynuacji spektaklu i wyborczego chaosu przez kolejne tygodnie nie wywołały wzrostu niepewności. Zapewne, taki obrót spraw był po prostu spodziewany, a bazowym scenariuszem przed wyborami było właśnie zwycięstwo Bidena dzięki nieznacznej przewadze, czego następstwem są tyrady Trumpa.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here