Naga MarketsIndeks S&P500 z drugim z rzędu spadkowym tygodniem na Wall StreetW minionym tygodniu obserwowaliśmy stopniowe pogarszanie się nastrojów na globalnych rynkach akcji. O ile w pierwszej części tygodnia główne indeksy konsolidowały się albo lekko zyskiwały, to w kolejnych dniach przeważała podaż i korekta na rynkach była kontynuowana. W przypadku krajowego parkietu, główny indeks WIG powrócił we wtorek do swoich maksimów przy 72 tys. pkt. Rekordy bił także mWIG40, który dotarł do najwyższego od 14 lat poziomu.

Indeks S&P500 zakończył poprzedni tydzień pod kreską

W pierwszych dniach tygodnia zdecydowania lepiej zachowywały się spółki cykliczne, czyli m.in. energetyka i paliwa, jednakże „gwiazdami” były walory podmiotów powiązanych z branżą górniczą (m.in. JSW, Bogdanka, Famur, Bumech). Podobną tendencję w zachowaniu poszczególnych sektorów obserwowaliśmy także na rynkach bazowych – była to korekta związana ze wcześniejszą słabością spółek cyklicznych związaną z obawami o rozwój kolejnych fal koronawirusa oraz osiągnięcia przez światową gospodarkę szczytu dynamiki wychodzenia z kryzysu w połowie br.Spółki energetyczne były także wspierane wczoraj powrotem trendu wzrostowego cen ropy naftowej (gatunek Brent wybił się powyżej 70 USD/bbl) oraz gazu ziemnego (w USA na najwyższym poziomie od 2014 r.). Odbicie indeksów akcji w USA wspierane było także nieco lepszym, czyli niższym od oczekiwań odczytem inflacji CPI za sierpień w Stanach Zjednoczonych (+0,3% m/m vs +0,4% m/m wg konsensusu).

Powyższe rozbudziło komentarze odnośnie ewentualnego spowolnienia odbicia aktywności gospodarczej w najbliższych miesiącach oraz oddalenia w czasie zacieśniania polityki monetarnej przez Fed.

W drugiej części tygodnia powoli zaczęła na rynkach dominować jednak strona sprzedająca akcji, co spowodowane było doniesieniami z Chin. Po pierwsze poznaliśmy słabe dane z chińskiej gospodarki za sierpień, gdzie sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła r/r o 2,5%, tj. najmniej od sierpnia 2020 roku, a gorsza od oczekiwań była także produkcja przemysłowa – odpowiedzialne za to mogły być wprowadzane w tym okresie lokalne lockdowny w odpowiedzi na wykrywane ogniska koronawirusa w Chinach.

Nie bez znaczenia jest także prowadzona przez tamtejsze władze polityka schłodzenia gospodarki i przestawienia wzrostu finansowanego na kredyt, bardziej zrównoważonymi celami gospodarczymi. Inwestorzy zaczęli też coraz mocniej obawiać się o sytuację sektora deweloperów w Chinach, za co odpowiadają problemy spółki Evergrande z obsługą jej zadłużenia. Powyższe informacje przełożyły się na spadki cen surowców, głównie przemysłowych, co pociągnęło w dół wyceny spółek z tego sektora.

Paradoksalnie w takim otoczeniu lepsze dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych były przyjęte negatywnie, jako zwiększające oczekiwania odnośnie szybszego wycofania się Fed ze skupu aktywów. Skutkuje to umocnieniem amerykańskiego dolara i dalszym spadkiem cen surowców. W efekcie dla indeksu S&P500 był to drugi z rzędu spadkowy tydzień. Chociaż skala spadków była na razie niewielka, początek poniedziałkowej sesji na rynkach finansowych wskazuje na kontynuację korekty również w bieżącym tygodniu.

Zwiększony popyt na tzw. bezpieczne aktywa widoczny jest także na rynku walutowym, gdzie notowania EUR/USD powróciły w pobliże rocznych minimów przy 1,17. Skutkowało to wyraźnym osłabieniem złotego, gdzie USD/PLN wzrósł powyżej 3,90, a EUR/PLN do 4,60. Globalnie o dalszych nastrojach na rynkach zdecydują środowe posiedzenia banków centralnych w Chinach i USA – potencjalne działania mające na celu uspokoić inwestorów odnośnie rynku w Chinach albo odkładające wyjście Fed z programu skupu aktywów mogą być impulsami do zakończenia spadków.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs forinta prognozy | biomedlub | kurs jena wykres | akcje wp | akcje ciech | kurs lotos | xtb akcje notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here