Naga MarketsIndeks S&P 500 zaliczył pięć spadkowych sesji z rzędu. Nasdaq zachował się lepiej Na poziomie całego tygodnia WIG stracił 0,12%, a WIG20 0,85%. Powyższe uwiarygadnia siłę oporu w rejonie 2400 – 2420 pkt. na indeksie blue chipów, który był testowany w ubiegły poniedziałek, co zakończyło się korektą w kolejnych dniach. Z technicznego punktu widzenia na bieżących poziomach istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia korekty lub konsolidacji, co wzmaga konieczność zachowania ostrożności.

Indeks S&P 500 ze słabymi wynikami w poprzednim tygodniu. WIG20 stracił 0,85%

Relatywnie lepiej sytuacja prezentuje się w niższych segmentach rynku. mWIG40 wzrósł 0,93%, a sWIG80 2,09%. Indeks małych spółek tym samym jest już jedynie nieznacznie poniżej historycznego szczytu notowań. Wśród indeksów sektorowych to WIG-Górnictwo w ubiegłym tygodniu osiągnął najlepsze rezultaty, rosnąc 3,05%.W powyższym indeksie to KGHM odpowiada za niespełna 90% wyniku, lecz to JSW przyciągało najwięcej uwagi inwestorów rosnąc w tygodniu o 13,86%, po tym jak poprzedni tydzień przyniósł wzrosty o 24,59%. Dobrze radziły sobie również WIG-Energia (2,81%) i WIG-Motoryzacja 1,99%). Z drugiej strony najsłabsze w całym tygodniu subindeksy to WIG-Leki (-4,02%) i WIG-Telekomunikacja (-3,78%).

Na rynkach zagranicznych panował bardziej widoczny minorowy sentyment. W Stanach Zjednoczonych S&P 500 straciło 1,69%, Nasdaq 100 1,36%, a Dow Jones 2,15%. Na powyższe wyniki w największym stopniu przełożyła się sesja piątkowa, w której przeważała strona podażowa. Jednym z wydarzeń wartych odnotowania jest wynik sprawy sądowej pomiędzy spółkami Apple a Epic Games (producent jednej z najpopularniejszych gier na świecie – Fortnite). Sprawa dotyczyła wielu wątków i każda ze spółek odniosła częściowo zwycięstwo jak i porażkę.

Najważniejsze rozstrzygnięcie dotyczy jednakże faktu, iż Apple nie zostało uznane za monopolistę, co jest pozytywne dla spółki, oraz nakazu udostępnienia producentom oprogramowania dostępnego w Apple Store możliwości korzystania z niezależnych bramek płatności dla usług dostępnych w aplikacjach, co z kolei pozostaje ściśle negatywne dla Apple. Obecnie spółka pobiera standardowo 30% prowizji od zakupów aplikacji w swoim sklepie oraz od wszystkich transakcji dokonanych wewnątrz aplikacji.

Jeżeli spółka się nie odwoła, może utracić ten drugi strumień przychodów, gdyż z pewnością znacząca część producentów oprogramowania zdecyduje się skorzystać z innych rozwiązań, unikając tak wysokiej prowizji. Notowania spółki Apple spadły w piątek o 3,31% pociągając również za sobą znaczną część rynku. Relatywnie nieduża reakcja rynku na powyższe rozstrzygniecie wynika z faktu, iż prawdopodobnie inwestorzy spodziewali się takiego wyroku.

Ostatecznie S&P 500 zaliczyło pięć spadkowych sesji z rzędu, chociaż łącznie kluczowy amerykański indeks nie spadł od szczytu nawet 2%. Co więcej, w całym bieżącym roku maksymalny spadek od bieżącego maksimum nie wyniósł nawet 5%. Zwracamy uwagę, iż spadki takiego rzędu są całkowicie normalnym zjawiskiem i zazwyczaj pojawiają się cyklicznie w ramach każdego trendu wzrostowego. W związku z powyższym aktualnie nie identyfikujemy zagrożenia dla bieżącego trendu.

Warto natomiast zwrócić uwagę na relatywnie lepsze zachowanie technologicznego Nasdaqa od szerokiego S&P 500. Na powyższe wpływają spadające oczekiwania względem dynamiki wzrostu PKB w USA w roku bieżącym jak i perspektywa pogorszenia się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Oba powyższe czynniki relatywnie faworyzują spółki technologiczne względem cyklicznych.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złoty | kruk kurs | giełda lotos | akcje cyfrowy polsat | kurs dolara live | usd notowania | najniższy kurs korony norweskiej |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here