Ostatnie lata udowodniły, że rynki finansowe mogą być niezwykle interesujące. Pandemia, kryzys gospodarczy i luzowanie polityki pieniężnej, a następnie wzrost inflacji, zacieśnianie polityki pieniężnej i wojna na Ukrainie sprawiły, że na przestrzeni ostatnich kilku lat inwestorzy nie mogli narzekać na brak zmienności. Czy rok 2023 będzie równie interesujący?
- Inflacja zaczyna spadać
- Trader21 prognozuje jednak, że za nami dopiero pierwsza fala inflacji
- W jego ocenie, przed drugą falą dojdzie do wzrostu bezrobocia
- Sprawdź ofertę Tickmill i zyskaj bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD z jednymi z najniższych spreadów na rynku
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
SPIS TREŚCI:
Inflacja zaczyna spadać
Słowo “inflacja” było w ostatnim czasie odmieniane przez wszystkie przypadki. Wzrost tego wskaźnika sprawił, że z jego definicją zapoznały się nawet osoby, które z ekonomią zbyt wiele wspólnego na codzień nie mają. Wszystko to za sprawą negatywnych skutków szalonego wzrostu cen dla portfeli konsumentów, których realne wynagrodzenia topnieją od pewnego czasu niczym śnieg po zderzeniu z promieniami wiosennego słońca.
Pomimo obserwowanego od kilku miesięcy spadku dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych, Cezary Głuch, twórca bloga Independent Trader i autor książki Inteligentny Inwestor XXI wieku, który szerszemu społeczeństwu znany jest jako Trader21 uważa, że “w długim terminie inflacja będzie wysoka”.
Nie spodziewa się on jednak, że będzie ona rosła liniowo, lecz uważa, że w skali globalnej będzie można zaobserwować kilka fal inflacji.
– Pierwsza fala (2021-2022) już za nami, teraz czeka nas spadek inflacji – wskazuje Trader21 przypominając, że spadek inflacji nie oznacza, że ceny będą spadać (choć w niektórych przypadkach tak się stanie), ale że będą rosnąć w wolniejszym tempie.
W jego ocenie, spadek ten będzie wynikiem spowolnienia gospodarczego. Nie bez znaczenia jest tu także fakt, iż drożyzna “wydrenowała” kieszenie zwykłych ludzi, w efekcie czego ich oszczędności są na skrajnie niskich poziomach. Jakby tego było mało, wysokie stopy procentowe sprawiają, że koszty związane z obsługą długu są znacząco wyższe niż jeszcze kilka, czy kilkanaście miesięcy temu.
Rządy napędzą kolejną falę inflacji
Jeżeli chodzi zaś o perspektywy na przyszłość, Cezary Głuch dostrzega sygnały, że globalna gospodarka weszła w recesję. W jego ocenie, w 2023 r. to właśnie to słowo (“recesja”) będzie bardziej popularne niż “inflacja”.
W kontekście inflacji z kolei, wiele zależy jego zdaniem od tego, czy w ramach tej recesji będziemy mieć wydarzenie pokroju upadku banku Lehman Brothers czy nie.
– Rządy w końcu zareagują na trudną sytuację gospodarczą i wrócą do rozsyłania czeków bądź wprowadzania specjalnych ulg. Takie działania będą mieć miejsce albo w 2023 albo 2024 roku i będą jednym z czynników, które napędzą drugą falę inflacji – uważa Trader21.
Wskazuje on przy tym, że pomiędzy pierwszą a drugą falą inflacji dojdzie do wzrostu bezrobocia, podobnie jak miało to miejsce w latach 70-tych.
Indeks S&P 500 może spaść w okolice 3600
Twórca bloga Independent Trader wskazuje także na plany Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej dot. ich bilansów oraz korelację tychże bilansów z rynkiem akcji w USA.
– Przyjmując, że FED i EBC wycofają łącznie ok. 2 bln USD, a Bank Japonii i Bank Chin nie dokonają znaczących zmian, to indeks S&P 500 powinien zejść w okolice 3600 (czyli spadek o 10% względem dzisiejszego stanu) – prognozuje Cezary Głuch.
Banki centralne wrócą do obniżania stóp procentowych
Zaznacza on przy tym jednak, że bankom centralnym bardzo ciężko będzie prowadzić taką politykę do końca tego roku. Spowolnienie gospodarcze, a miejscami nawet i recesja, wzrost bezrobocia oraz pogorszenie nastrojów społecznych sprawić mogą bowiem, że bankierzy centralni za kilka miesięcy zmienią kierunek prowadzonej przez siebie polityki pieniężnej i przestaną wyprzedawać aktywa, a jeśli sytuacja będzie bardzo trudna to wznowią dodruk.
– Jeśli dojdzie do wydarzenia pokroju Lehmana, to główne banki centralne sprowadzą stopy procentowe z powrotem w pobliże zera – prognozuje Trader21 dodając, że jeśli do takiego wydarzenia nie dojdzie, wiele będzie zależało od samej inflacji i tempa przebiegu recesji.
– Im niższa inflacja i gorsza koniunktura, tym większa szansa, że banki centralne będą wyraźnie obniżać stopy procentowe – wyjaśnia.
Powyższy artykuł powstał na bazie prognoz przedstawionych na stronie IndependentTrader.pl. W pełnej części artykułu, autorzy przedstawiają także konkretne scenariusze dla akcji oraz obligacji na rok 2023.
Autor poleca również:
- Gorączka spekulacyjna na Wall Street z trzecim najsilniejszym “schłodzeniem” od 25 lat
- Vitalik Buterin wpadł na pomysł stworzenia Ethereum 9 lat temu
- Rafał Zaorski znów w grze. Postawił ponad 50 mln zł na spadek WIG20, DAX i NASDAQ
Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.
Plan spotkania:
- Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
- Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
- Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień
Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!
Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem
Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy”
Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.