Naga MarketsBiały napis s&p500 na żółtym tleChociaż wydaje się, że od stycznia ubiegłego roku na rynkach działo się sporo, to jedno nie zmieniło się zbyt mocno w stosunku do obecnych czasów. Mowa o notowaniach rynku akcyjnego, gdzie amerykański indeks S&P 500 wraca do szczytu ze stycznia 2018 roku.

Od początku minionego roku, notowania S&P 500 zanotowały silny spadek, po którym odrabianie strat trwało do września 2018 roku. Następnie pojawiła się kolejna panika, a indeks VIX osiągnął nowe maksima.

Przechodząc do 2019 roku, notowania miały najlepszy start od 1987. Kupujący udało się ustanowić nowe historyczne maksima. Jednakże obecnie, kurs wraca ponownie do poziomów sprzed 18 miesięcy, jak gdyby “nic się nie stało”.

Kurs indeksu S&P 500 - wykres dzienny - 13 sierpnia 2019
Kurs indeksu S&P 500 – wykres dzienny – 13 sierpnia 2019

Cykliczny rynek niedźwiedzia

W ubiegłym tygodniu, w ramach odbicia notowania S&P 500 dotarły do oporu w pobliżu 2940 pkt. Kurs konsolidował pod tym poziomem w piątek, a obecny tydzień rozpoczął od spadków wielkości 1,2%. Wczorajsze minima znalazły się przy tym w okolicach szczytu ze stycznia ubiegłego roku. Traciły także pozostałe amerykańskie indeksy, niektóre znacznie bardziej inż S&P.

Według Mike’a Wilsona, głównego stratega rynku akcji w Morgan Stanley, wytłumaczeniem spadków jest niepokój ogarniający inwestorów i palce naciskające na spust w ostatnich tygodniach. Wewnętrzny wskaźnik nastrojów rynkowych i pozycji Morgan Stanley pozostawał jednak neutralny przez 18 miesięcy.

Zobacz też: USA zapewniają o szybkiej umowie handlowej w przypadku hard-Brexitu

„Trend jest zgodny z utrzymującym się negatywnym sentymentem obserwowanym na rynkach bessy w latach 2008–2009 oraz 2015–2016 i pomaga wzmocnić nasz pogląd mówiący to tym, że od 2018 roku jesteśmy w cyklicznym rynku niedźwiedzia” – napisał Wilson.

Przed nami dalsze spadki?

Mimo, że ceny akcji nie zmieniły się od 18 miesięcy, sytuacja wygląda inaczej. Zmieniła się polityka monetarna Rezerwy Federalnej, która jest luzowana wraz z ostatnią obniżką stóp procentowych.

Coraz bardziej widoczne są oznaki globalnej recesji, a zyski które miały wzrosnąć o ponad 20 procent, mogą się w tym roku osuwać. Niedźwiedzio nastawiony Wilson uważa, że w ramach panującego trendu spadkowego, notowania S&P 500 mogą jeszcze znacznie spaść, nawet do poziomu 2700 punktów.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here