Naga MarketsIndeks mWIG40 zyskał wczoraj 1,5%, z kolei WIG20 zakończył dzień na 0,7%-owym minusieWczoraj pod koniec dnia nastroje na giełdach uległy zmianie. Spoglądając jeszcze na europejską sesję widoczny jest głęboki spadek indeksów, w tym niemieckiego DAX (-1,5%), ale po godz. 19.00 na Wall Street pojawiła się jeszcze jedna fala wzrostowa, dzięki której kluczowe amerykańskie indeksy zakończyły dzień na lekkim plusie. Dziś ten ruch jest kontynuowany, wspierany dodatkowo zwyżką azjatyckich indeksów.

Indeks mWIG40 – sektor bankowy nie miał tak istotnej przeciwwagi

Notowania kontraktów na najważniejsze indeksy rynków rozwiniętych wskazują na otwarcie sesji z mocnymi wzrostami, zwłaszcza na rynku europejskim. Wczoraj opublikowano lepszy od konsensusu raport ADP, według niego w firmach w USA we wrześniu utworzono 568 tys. miejsc pracy, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 428 tys. miejsc. Dziś poznamy kolejne dane z rynku pracy, opublikowane zostaną dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, a jutro poznamy stopę bezrobocia i informacje o zmianie zatrudnienia w sektorach prywatnym i pozarolniczym.Silny rynek pracy będzie wspierać Fed w zacieśnianiu polityki monetarnej. Banki centralne odczuwają coraz większą presję, inflacja po odbiciu gospodarczym dostaje kolejne stymulusy, ostatnio mocno wspiera ją wzrost cen surowców energetycznych, przypisywanie inflacji przejściowego charakteru przestaje być zasadne, a coraz bardziej prawdopodobnym staje się efekt II rundy. 

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Na krajowym rynku wczoraj tematem nr 1 była niespodziewana podwyżka stóp procentowych przez RPP, główna stopa procentowa wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. Niespodziewana nie ze względu na fundamenty, wszak ceny we wrześniu wzrosły aż o 5,8% r/r, nie ze względu na presję otoczenia (chociażby list byłych członków RPP nawołujący do zacieśniania polityki monetarnej), niespodziewana względem komunikacji z rynkiem, który spodziewał się co najwyżej zapowiedzi podwyżki na listopad.

Na giełdzie nieuchronne zacieśnianie polityki monetarnej częściowo wyceniał już sektor bankowy (seria 3 mocnych sesji poprzedzająca decyzję RPP, z przebiciem oporu na okrągłym poziomie 8 tys. pkt.), który wczoraj po decyzji, zyskał jeszcze mocniej i zakończył dzień ze wzrostem o 3,6%. Pomimo zwyżki kluczowego sektora, bez którego, jak mówi giełdowe powiedzenie „nie ma hossy na krajowym rynku”, indeks WIG20 zakończył dzień na 0,7%-owym minusie.

W indeksie blue chipów najmocniej ciążył sektor odzieżowy, z LPP na czele (-13,9%) – podaż na walorach spółki wystąpiła przy okazji solidnych wyników kwartalnych, jednak na konferencji prasowej podano, że grupa spodziewa się trudniejszych kolejnych kwartałów, co przełożyło się na tak mocny spadek. Lepiej poradził sobie indeks mWIG40 (+1,5%), gdzie sektor bankowy nie miał tak istotnej przeciwwagi.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here