Naga Markets

Indeks mWIG40 wzrósł o 0,5 proc. Dobre zachowanie warszawskiej giełdy wspierały bankiW piątek pogłębiła się korekta, zainicjowana protokołem z ostatniego posiedzenia FED, na najważniejszych rynkach rozwiniętych, w tym na Wall Street, gdzie indeks S&P 500 stracił 0,4%, a o niemal 1% zniżkował Nasdaq, będąc konsekwentnie słabszym w obliczu szybszego i mocniejszego podnoszenia stóp procentowych w USA. Podobnie było w Europie, gdzie niemiecki DAX przecenił się o 0,7%, a francuski CAC40 potaniał o 0,4%.

Akcje Allegro wzrosły w piątek aż o 4,2%

Dziś na azjatyckiej sesji ze względu na święto nie uczestniczyła giełda japońska, lekko zyskiwały chińskie i indyjskie indeksy, tracił natomiast koreański KOSPI. Dziś rano kontrakty wskazują na niejednorodne otwarcie na rynkach, choć oscylujące wokół piątkowych poziomów zamknięcia.Piątkowe zachowanie krajowych indeksów, otwierających się po czwartkowej przerwie, było początkowo zgodne z globalnym kierunkiem, choć skala spadków i tak była niewielka porównując się do kluczowych parkietów. Odbicie krajowych indeksów w kolejnych godzinach handlu było dość zaskakujące, podczas gdy od środowej sesji indeksy S&P 500 i DAX traciły po przeszło 2%, a indeks spółek technologicznych Nasdaq tracił jeszcze mocniej, nasze krajowe średnie spółki z indeksu mWIG40 zyskały 0,5%, indeks WIG20 zakończył sesję na symbolicznym plusie, jedynie indeks sWIG80 odnotował stratę, choć spadek o 0,2% przy takich globalnych nastrojach można uznać za bardzo dobry wynik.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Dobre zachowanie warszawskiej giełdy wspierały banki, które wyrażone indeksem WIG-Banki, zyskały 1,5%, wspierane wstępnym odczytem inflacji, która w grudniu wyniosła aż 8,6% wobec konsensusu na poziomie 8,3%, zwiększając prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek procentowych. Wśród blue chipów najciekawszym walorem na piątkowej sesji było Allegro (+4,2%), które po początkowym spadku odnotowało drugi najlepszy wynik w indeksie, przy najwyższej wartości obrotu sięgającej 262 mln zł.

Liderem zwyżek zostało jednak JSW (+4,9%), a na przeciwległym biegunie znalazło się Asseco (-3,2%) i KGHM (-3,1%). W indeksie mWIG40 dominowały walory mBanku (+9%), zwiększona zmienność na rynkach mogła przełożyć się na większy popyt na walory XTB (+4,3%), a po drugiej stronie w indeksie sesję ze spadkiem po 3,6% zakończył Ciech i DataWalk. W tym tygodniu mają zostać przedstawione kolejne rozwiązania w sprawie walki z inflacją, w tym obniżka VAT na paliwa.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania famur | celon pharma akcje opinie | azoty akcje kupno | giełda pzu | ciech kurs | pko giełda | de30 |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here