Naga MarketsIndeks dolara z nastawieniem na aprecjację, negatywne nastawienie wobec DAX30. Obawy o popyt na ropę Brent  - sentyment CMC MarketsWczoraj w centrum uwagi był temat pakietu stymulacyjnego dotyczącego koronawirusa. Mniej więcej w połowie sesji europejskiej prezydent Trump powiedział, że Kongres wznowił rozmowy w sprawie pakietu stymulacyjnego dla branży lotniczej, a także innych aspektów gospodarki. Wydawało się, że amerykański przywódca nieco zmienił podejście, ponieważ nie dawniej niż we wtorek przerwał całe rozmowy w tym temacie.

Indeksy europejskie w górę, PKB  z Wlk. Brytanii w centrum uwagi

Tak czy inaczej, traderzy wzięli sobie te komentarze do serca, co pozytywnie wpłynęło na rynki akcji w Europie. Na krótko przed zakończeniem sesji europejskiej Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, powiedziała, że nie będzie żadnego specjalnego programu pomocy dla sektora lotniczego bez kompleksowego programu stymulacyjnego. Wiadomość ta wywarła niewielką presję na amerykańskie akcje. Dow Jones na krótko stracił na wartości, szybko jednak odreagował. Główne indeksy w Europie odnotowały solidne wzrosty, podobnie jak indeksy w USA. Pelosi nie jest pewna, jakie są perspektywy zawarcia umowy, ale jest pełna nadziei. S&P 500 osiągnął najwyższy poziom od ponad miesiąca.

W tle tych wydarzeń wciąż szaleje kwestia kryzysu zdrowotnego. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że liczba nowych codziennych przypadków wzrosła o ponad 338 000 – to rekordowy poziom. Hiszpania, Francja i Wielka Brytania to tylko niektóre z krajów, w których odnotowano wzrost liczby zachorowań. Inwestorzy nie zapomnieli o pandemii, choć pierwszeństwo w ostatnim czasie miały plotki dotyczące pakietu stymulacyjnego.

W nocy raport z badania chińskich usług Caixin za wrzesień wyniósł 54,8 – to najwyższy poziom od trzech miesięcy. Konsensus wynosił 54,5, a sierpniowy odczyt 54. Rynki w Chinach kontynentalnych otworzyły się ponownie po raz pierwszy od września, kiedy w kraju obchodzono święto państwowe. Akcje chińskie wzrosły o ponad 2% i dogoniły resztę świata dzięki nadziei na bodźce stymulacyjne ze strony USA.

Ropa zanotowała wczoraj duży wzrost w związku z obawami o podaż. Huragan kategorii 3 może uderzyć w Zatokę Meksykańską. Doniesiono, że ponad 90% wydobycia ropy naftowej w regionie zostało wstrzymane, a pracownicy zostali ewakuowani z platform wiertniczych. Zatoka Meksykańska odpowiada za około 17% amerykańskiego wydobycia ropy, co spowodowało wzrost cen ropy WTI i Brent. Pojawiła się również wiadomość, że pracownicy naftowi w Norwegii rozpoczęli strajk, a w perspektywie są kolejne akcje protestacyjne. Rynek energii osiągnął najwyższy poziom od ponad dwóch tygodni. Dolar zanotował wczoraj spadek, ponieważ nastroje na giełdach były pozytywne, a traderzy chętnie podejmowali większe ryzyko, wpływając na wzrost cen akcji. Dolar jest od dłuższego czasu bezpieczną przystanią, która zyskuje na wartości, gdy awersja do ryzyka rośnie.

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych powoli się podnosi, ale w ogólnym rozrachunku jest nadal bardzo słaby. Odczyt liczby wniosków o zasiłek bezrobotnych spadł z 849 000 do 840 000 – to najniższy poziom od wybuchu kryzysu zdrowotnego. Odczyt ciągły spadł do 10,97 mln – najniższego poziomu od kwietnia.

Spadek wartości dolara spowodował, że złoto odnotowało niewielki wzrost, ale w ciągu tygodnia kruszec nadal tracił na wartości.

Oczekuje się, że stopa bezrobocia w Kanadzie spadnie do 9,7% z 10,2%, a zmiana zatrudnienia ma wynieść 156,6 tys., co oznaczałoby spadek z 245 800 opublikowanych w sierpniu.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

Kursy walut: euro, dolar, funt i jen

EURUSD – para notowała spadki od początku września i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA, przy 1,1800 ruch spadkowy może być kontynuowany. Wsparcie znajduje się przy 1,1557, gdzie mamy 100-dniową MA. Jeżeli szersza tendencja zniżkowa będzie kontynuowana, kolejnym celem jest poziom 1,2000.

GBPUSD – para notuje wzrosty od ponad tygodnia i jeżeli ta tendencja się utrzyma, kurs może testować 50-dniową MA w okolicy 1,3029. Przełamanie w dół 1,2675 niesie perspektywę ruchu w kierunku 1,2480.

EURGBP – od połowy września para notuje spadki, a przełamanie poniżej 0,9000 może skierować kurs w okolice 0,8864.  Opór znajduje się przy 0,9157.

USDJPY – wtorkowa świeca wskazywała na przewagę byków i jeżeli dojdzie do wybicia powyżej 50-dniowej MA przy 105,80, wówczas możliwym celem jest 106,52, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Przełamanie poniżej 104,94 może skierować kurs w okolice 104,00.

Indeks dolara z nastawieniem na aprecjację, negatywne nastawienie wobec DAX30. Obawy o popyt na ropę Brent

Germany 30  – nastawienie klientów CMC Markets do niemieckiego indeksu pozostaje negatywne. 64% pozycji otwartych na tym rynku to pozycje krótkie, które stanowią 68% wartości. Dzisiaj wprawdzie wartość pozycji spadkowych zmniejszyła się o 8 punktów procentowych, a ich ilość o jeden punkt procentowy, jednak zmiany te nie wpłynęły na ogólny obraz rynku.

Ropa Brent  –  obawy o popyt przy jednoczesnym ryzyku spadku podaży wpływają na niezdecydowanie w kwestii przyszłości cen ropy, co widać wyraźnie na kontraktach ropę Brent. 58% pozycji to pozycje długie, jednak pod względem wartości stanowią one jedynie 44%.

CMC USD Index –  nastroje względem amerykańskiej waluty pozostają bycze, co widać wyraźnie w pozycjach na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD). Większość klientów (74%) posiada pozycje długie, nastawione na aprecjację dolara, które pod względem wartości stanowią 83% ogółu.

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych. 

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here