Naga MarketsIndeks DAX zyskuje podczas dzisiejszej sesji 0,7 procent. Fed ma jednak zagwozdkęDzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?

Indeks DAX zakończył dzisiejszą sesję nad kreską

Reakcja rynku jest jednak całkiem pozytywna. Kontrakty na Wall Street odbiły po publikacji pozytywnej dynamiki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych za sierpień. Pozytywne dane to oczywiście oznaka silnej postawy konsumentów, co w dłuższej perspektywie jest oczywiście pozytywne dla spółek notowanych na giełdzie. Czy jednak dane faktycznie były takie dobre?Po pierwsze mamy negatywne rewizje danych za lipiec. Wcześniej dane pokazywały spadek sprzedaży w lipcu o 1,1% m/m. Spadek ten został jednak zrewidowany w dół do 1,8% m/m. Sam odczyt za sierpień wyniósł 0,7% m/m na plusie, przy oczekiwaniu spadku o 0,7% m/m. Spore zaskoczenie, ale baza była niska, dlatego pozytywną dynamikę nie było tak trudno uzyskać. Skala zaskoczenia dla sprzedaży bazowej była jeszcze większa.

Nie należy jednak do końca negować pozytywnego odczytu. JP Morgan w swoim badaniu bazującym na wydatkach za pomocą kart pokazuje, że konsumenci wydają coraz więcej, co może pokazywać, że wpływ wariantu Delta już zaczyna się zmniejszać. Dodatkowo Amerykanie powracają na rynek pracy, co może służyć przyspieszeniu sprzedaży w kolejnych miesiącach.

Oczywiście potrzeba kolejnego dobrego raportu, aby te dane potwierdzić. Dane nie powinny też zmienić zbyt wiele w ocenie Fed, choć jednocześnie nie można być w 100% pewnym, że Fed nie dostrzeże ich pozytywnego aspektu. Tak czy inaczej wydaje się, że przynajmniej dane na ten moment powinny być traktowane pozytywnie.

Większość rynków zyskuje dzisiejszego dnia, co też może być powiązane z wczorajszym rajdem na Wall Street. DAX zyskuje 0,7%, a we Włoszech wzrosty przekraczają nawet 1%. Minimalnie zyskuje również WIG20, a wzrosty na nieco ponad godzinę przed zamknięciem wynoszą nieco ponad 0,1%. Sesja w USA rozpoczyna się płasko i wyróżnia się Dow Jones ze wzrostem na poziomie 0,20%.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji lotos | rubel kurs | kurs euro | dino notowania | dax prognozy | notowania bitcoin | wirtualna polska kurs |

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here