Naga MarketsKostki z napisem DAXOd początku roku na rynkach akcji w USA, czy Niemiec, mamy do czynienia z wyraźną poprawą notowań. Rynki amerykańskie mają się znacznie lepiej, co można tłumaczyć stanem gospodarki, która ma się wciąż nieźle. Jak zatem wytłumaczyć wzrosty cen na giełdzie we Frankfurcie?


Czy zachowanie DAXa jest dziwne?

Ostatnie odczyty dotyczące niemieckiej produkcji przemysłowej nie są pocieszające. Ba, to dotyczy także całej strefy euro. Jak więc wytłumaczyć wzrost wartości indeksu DAX30? Czy uczestnicy rynku wykazują się dziwnym oderwaniem od rzeczywistości? Teoretycznie, słabe dane nie sprzyjają poprawie wycen akcji. Czy mamy do czynienia z jakimś wyjątkowym okresem?

Wcześniejszy pesymizm jest korygowany

Kluczem do tej zagadki jest uświadomienie sobie, że zachowanie cen na rynku nie jest jedynie odzwierciedleniem kolejnych publikacji. Tu działa jeszcze potrzeba spojrzenia w przyszłość, by wyprzedzić innych graczy. Tym samym rynek, poprzez zmiany cen, ma tendencję do wyprzedzania wydarzeń. Innymi słowy, słabsze odczyty dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech, czy całej strefie euro, nie są zaskoczeniem, bo były wcześniej sygnalizowane przez kilka innych czynników, jak zmiany wskaźników PMI, czy dane o zamówieniach w przemyśle. Ba, właśnie te wcześniejsze publikacje sprawiały, że oczekiwania wobec odczytów dotyczących strefy euro były uplasowane relatywnie nisko – większość zakładała, że czeka nas fala kolejnych słabych danych.

I tu dochodzimy do sedna. Te raczej pesymistyczne oczekiwania w części się potwierdziły, ale w części nie, bo okazało się, że nie wszystkie dane były takie słabe, jak sądzono. Tym samym, rynek został zakończony, gdyż wyceniał słabsze publikacje. To pozytywne zaskoczenie widać w zmianach wartości wskaźnika Citigroup Economic Surprise Index liczonego dla strefy euro. Od przełomu roku się on podnosi, co należy rozumieć jako brak potwierdzenia dla pesymistycznych prognoz analityków oraz pojawienie się kilku pozytywnych zaskoczeń.

Źródło: Twitter – @SoberLook

Zmiany tego wskaźnika są powiązane ze zmianami cen na rynkach. Wzrost wskaźnika zazwyczaj ma przełożenie na wzrost cen akcji, a więc i indeksu. Przyjrzymy się zmianom na powyższym wykresie i zmianom indeksu DAX.

Źródło: Admiral Markets – Indeks DAX i jego kwartalna dynamika.

Nie umyka naszej uwadze, że przebiegi na obu rysunkach są do siebie podobne. Wynika to z faktu, że zmiana cen następuje, gdy uczestnicy rynku są zaskoczeni nowymi informacjami.

Wniosek

Wzrost wskaźnika Citigroup Economic Surprise Index jest dobrym uzasadnieniem dla poprawy wycen na rynku akcji. Ta poprawa jest relatywnie słabsza niż podobna na rynku amerykańskim, ale nie można powiedzieć, że wzrost cen akcji, a więc i indeksu, jest zupełnie oderwany od rzeczywistości. Trzeba po prostu pamiętać, że rynek jest słabiej wrażliwy na dane dotyczące przeszłości, a za to skupiony jest na antycypowaniu przyszłości. To powoduje, że uczestnicy rynku budują prognozy, które później mogą być korygowane przez dane odbiegające od tych prognoz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here