Naga MarketsZ ostatnich doniesień medialnych niemieckiej prasy wynika, że niemiecki indeks DAX, czyli indeks 30 największych niemieckich spółek może pozbyć się ze swojego składu kolejnej spółki zamieniając ją na innego pretendenta tego miejsca. Mowa o spółce Lufthansa, która problemy finansowe ma już od dawien dawna. Dopiero teraz jednak pojawia się śmiała informacja, że kres spółki w indeksie powoli nastaje.

  • Spółka od dawna boryka się z finansowymi problemami
  • Teraz jednak głosy z niemieckiej prasy mówią o wyjściu indeksu z DAX
  • Na razie nie wiadomo jaka spółka może zastąpić indeks 
  • Lufthansa dociera do zakresu 8,30 euro za akcję, przeceniając się 77 procent w ciągu 2 lat

Lufthansa “na wylocie” z niemieckiego indeksu

Jeszcze niedawno informowaliśmy na łamach Comparic.pl o tym, że firma w drodze ostatecznego ruchu desperacji zgłasza się do rządu o pomoc finansową. “Lufthansa prowadzi rozmowy z niemieckim Funduszem Stabilizacji Gospodarczej (Wirtschaftsstablisierungsfonds) na temat udzielenia jej pomocy w wysokości aż 9 miliardów euro. Pakiet obejmowałby pożyczkę w wysokości 3 miliardów euro, tzw. cichy udział oraz uzyskanie przez WSF 20% udziałów w drodze emisji kapitałowej.

W tym momencie w niemieckiej prasie możemy przeczytać o możliwości nawet wyjścia spółki lotniczej z głównego indeksu DAX. Dla Lufthansy może to być zatem wkrótce koniec pewnej ery. Największa europejska linia lotnicza była jedną ze spółek-założycieli indeksu DAX. Teraz Lufthansa może zostać usunięta z indeksu a szacowana data na takie przedsięwzięcie szacowana jest na 4 czerwca.

wykres Lufthansa D1 22.05.2020
Lufthansa D1 22.05.2020, Tradingview

W takim tonie wypowiadał się ekspert ds. indeksu Tobias Adler dla wywiadu z “Börsen-Zeitung”. Jak podaje analityk, 4 czerwca Deutsche Börse dokona przeglądu tzw. zasad “szybkiego wyjścia i szybkiego wejścia”. Będzie to zależało od kryteriów kapitalizacji rynku free float (średnia 20-dniowa średniej ceny ważonej wolumenem) i obrotu giełdowego (suma ostatnich dwunastu miesięcy) w celu interpretacji wyjścia i wejścia kolejnej spółki.

Spółka może być zatem skazana na przegraną w interpretacji wydajności względem przynależności do indeksu podczas tego przeglądu. Co ciekawe, w tym momencie najgorętszym kandydatem do awansu do DAX jest zatem firma Deutsche Wohnen z branży nieruchomości, jednak nie jest to jeszcze w żaden sposób potwierdzone ze strony niemieckiej giełdy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here