Naga MarketsIndeks DAX na rekordowych poziomach, WIG20 w trendzie bocznymPiątkowa sesja w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach, chociaż główne indeksy zakończyły dzień na symbolicznych plusach. Niemniej w skali całego tygodnia indeksy na Starym Kontynencie mogą pochwalić się ponad 1,0% wzrostami, a niemiecki DAX, francuski CAC40 czy brytyjski FTSE100 znalazły się na rekordowych poziomach.

Indeks DAX z dobrym wynikiem, inwestorzy nastawieni optymistycznie

Inwestorzy pozytywnie odebrali przyspieszenie procesu szczepień. Podobna skala wzrostów miała miejsce za oceanem, przy czym tygodniowy wynik wyższy odnotował technologiczny NASDAQ100 (+1,82%). Wsparciem, poza poprawiającymi się danymi gospodarczymi, były zapewnienia ze strony przewodniczącego Fed, który podtrzymał prowadzenie ekspansywnej polityki monetarnej mimo oczekiwanego przyspieszenia inflacji, co wg gremium powinno być tymczasowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Piątkowe notowania na GPW przyniosły trzecią z rzędu spadkową sesję w przypadku WIG20 (-0,26%), chociaż w skali całego tygodnia indeks największych spółek zyskał blisko 2,0%. Mimo powyższego w przypadku indeksu blue chips nadal obowiązuje scenariusz trendu bocznego w zakresie 1900-2000 pkt. W perspektywie całego tygodnia należy odnotować również kolejne wieloletnie rekordy zarówno w przypadku średnich, jak i mniejszych spółek.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym ważniejszym wydarzeniem będzie odczyt sprzedaży detalicznej w strefie euro za luty. W kolejnych dniach inwestorzy zwrócą uwagę na wtorkową inflację konsumencką za marzec w USA, gdzie oczekiwany jest wzrost r/r o ponad 2,0%, gdy jeszcze w lutym było to 1,7%. Druga część tygodnia przyniesienie tożsame odczyty dla europejskich gospodarek, w tym finalny odczyt dla Polski. W kontekście krajowych banków przypominamy o przesunięciu decyzji SN w kw. kredytów frankowych z 13.04. na 11.05.

Większej zmienności oczekujemy w sektorze energetycznym, gdzie na ten tydzień minister aktywów państwowych Jacek Sasin, zapowiedział przedstawienie projektu wydzielenia aktywów węglowych. Z kolei ponownie ciekawa sesja dziś może się rozegrać na akcjach CD Projekt mają na uwadze kolejny wpis na Twitter Elona Muska, który docenił grafikę w Cyberpunk2077. Na szerokim rynku nastroje powinny wspierać kolejne rekordy na Wall Street oraz deprecjacja dolara amerykańskiego.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here