Naga MarketsBurgerIndeks Big Mac

Został wymyślony przez The Economist w 1986 roku jako żartobliwy wskaźnik mający za zadanie ocenić czy waluty róznych krajów są na “prawidłowym” poziomie.

Jest on oparty na teorii parytetu siły nabywczej (PPP) czyli przekonaniu, że na dłuższą metę kurs walutowy powinien poruszać się w kierunku kursu powodującego wyrównania ceny identycznego koszyka dóbr i usług (w tym przypadku hamburgera Big Mac) w dowolnych krajach. Na przykład, średnia cena Big Maca w Ameryce w styczniu 2017 wynosiła $5,06; w Chinach to tylko $2,83 po kursie rynkowym. Tak więc według indeksu Big Mac wynika że wartość juana jest zaniżona obecnie o 44%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Burgernomics

Nigdy nie był pomyślany jako precyzyjny wskaźnik równowagi kursów walutowych, jest jedynie narzędziem do uczynienia teorii kursowej bardziej “strawną” (nomen omen). Jednak indeks Big Mac stał się światowym standardem, opisanym w kilku podręcznikach ekonomicznych i przedmiotem co najmniej 20 badań naukowych. Tych, którzy fast food traktują bardziej poważnie, kierujemy bezpośrednio na stronę twórcy tego wskaźnika – The Economist gdzie w sposób interaktywny możemy prześledzić jak kształtował się ten wskaźnik na przestrzeni ostatnich 17 lat. Tam też znajdziecie więcej danych o wskaźniku skorygowanym – który jest odpowiedzią na zarzut, że to normalne, że burger w kraju o niskim dochodzie na mieszkańca nie moze kosztować tyle samo co w kraju o wysokich dochodach, ponieważ w tym pierwszym koszty pracy są dużo niższe. Według wskaźnika dla Polski, przyjmując cenę Maca 9,60 zł i kurs 1 USD = 4,17 zł, złotówka jest niedowartościowana w 55%.

PPP jedynie wskazuje w którym kierunku powinny zmierzać kursy w dłuższej perspektywie, gdy np. taki kraj jak Chiny stanie się bogatszy, ale niewiele mówi o dzisiejszym kursie równowagi. Zależność między cenami i PKB na osobę może być lepszym przewodnikiem do oceny bieżącej wartości waluty.

burger index

Indeks skorygowany używa “linię najlepszego dopasowania” między cenami Big Mac i PKB na osobę dla 48 krajów (plus strefa euro). Różnica pomiędzy ceną zaznaczoną czerwoną linią dla każdego kraju, biorąc pod uwagę jego dochody na osobę, a jego rzeczywistą cena daje pogląd o ile waluta jest przeceniona lub niedowartościowana.

Smacznego!

Autor: DarGoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here