Naga MarketsCzwartek przynosi nieznaczne osłabienie dolara. Co z kursem euro, funta, franka i złotego? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Inauguracja rządów Bidena emocjonuje inwestorów na rynkach akcji
  • Najciekawszym dziś wydarzeniem będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego
  • Dzisiaj najmocniejsze są funt oraz korony skandynawskie i waluty Antypodów

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – potencjalne ryzyka płynące z EBC są już w cenach

Czwartek przynosi nieznaczne osłabienie dolara na głównych zestawieniach. Można odnieść wrażenie, że inauguracja rządów Bidena bardziej emocjonuje inwestorów na rynkach akcji – indeksy na Wall Street wybiły się wczoraj na nowe maksima – podczas, kiedy rynek FX pozostaje nieco z boku. Teraz kiedy skończył się medialny show, uwaga rynków skupi się na analizie bieżących spraw i rzeczywistej ocenie tego, co “proponuje” rynkom finansowym Joe Biden, a także jakie są rzeczywiste możliwości działania.

Tu uwagę przyciągać będą relacje w Senacie w kontekście tego, jak Republikanie podejdą do zaproponowanego tydzień temu pakietu fiskalnego wartego 1,9 bln USD –  potrzeba przynajmniej 60 głosów poparcia, co oznacza konieczność szukania przez Demokratów dodatkowego poparcia. To może nie być łatwe i bitwa będzie toczyć się o każdą z ustaw, nawet tych mniej kontrowersyjnych – oświadczył ekspert BOŚ.

Dzisiaj uwagę przyciągną też wydarzenia z poza USA. O godz. 10:00 poznaliśmy decyzję Norges Banku, który niczym nie zaskoczył. Więcej emocji może przynieść decyzja Banku Turcji spodziewana o godz. 12:00, zwłaszcza, że rynek jest podzielony, co do tego, czy należy oczekiwać kolejnej podwyżki stóp procentowych (wcześniejszy ruch do 17,00 proc. doprowadził w ostatnich tygodniach do umocnienia liry).

Najciekawszym wydarzeniem będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego – ale nie komunikat o godz. 13:45, tylko konferencja prasowa szefowej tej instytucji, która rozpocznie się o godz. 14:30. Uwagę przykują komentarze dotyczące sytuacji gospodarczej przy doniesieniach o wydłużaniu lockdownów, oraz potencjalnej gotowości EBC do dalszych działań, oraz ewentualne odniesienia do kursu euro – dodał.

Dzisiaj najmocniejsze są funt (odreagowanie po wczorajszej wypowiedzi szefa Banku Anglii, który nieoczekiwanie przyznał, że wprawdzie scenariusz ujemnych stóp procentowych jest mało prawdopodobny, ale ta opcja powinna pozostać w instrumentarium banku centralnego), oraz korony skandynawskie i waluty Antypodów (tradycyjny schemat risk-on). Australijską walutę dodatkowo wsparły dane z rynku pracy – stopa bezrobocia spadła w grudniu do 6,6 proc. Większych zmian nie widać po rynku jena – dzisiejsze posiedzenie Banku Japonii było nudne.

EUR/USD nieco przespał osłabienie dolara z ostatnich dni wiązane z powrotem globalnego risk-on. Głównie za sprawą obaw, co do dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego – gorsze perspektywy makro przez lockdowny, konieczność wydłużenia okresu ultraluźnej polityki i/lub ewentualnie podjęcia dodatkowych działań, wątek silnego euro, które szkodzi inflacji, ale i też ożywieniu gospodarczemu i tak dalej i tak dalej – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here