Naga MarketsImpas w Kongresie podsyca niepokój na rynku. USD/JPY mocno w dółW nocy z czwartku na piątek amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła nowy pakiet stymulujący gospodarkę o wartości 2,2 bilionów dolarów. Program w takim kształcie ma jednak niewielkie szanse na wejście w życie, ponieważ nie popierają do Republikanie, którzy mają większość w Senacie.

  • Republikanie oceniają propozycję Demokratów jako zdecydowanie za drogą.
  • Biały Dom proponuje pakiet o wartości 1,6 biliona dolarów.
  • Kurs GBP/USD przekroczył 1,2900.

Przedłużające się negocjacje

Ustawa została przyjęta przewagą jedynie 7 głosów. Oznacza to, że część członków Izby należących do Partii Demokratycznej stanęło w głosowaniu po stronie Republikanów. Przywódca senackiej większości Mitch McConnell zapowiedział już, że jego partia nie zagłosuje za wprowadzeniem pakietu, ponieważ jest on za drogi.

W międzyczasie nadal trwają rozmowy między spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, a Sekretarzem Skarbu Stevenem Mnuchinem, które mają pomóc w stworzeniu kompromisu pomiędzy oboma ugrupowaniami.

Amerykańscy ustawodawcy przygotowują się do przerwy w obradach na czas trwania ostatniego etapu kampanii prezydenckiej, co zwiększa presję na przyspieszenie negocjacji. Ostatnia propozycja administracji Donalda Trumpa mówiła o pakiecie o wielkości 1,6 biliona dolarów, co nie zadowala Demokratów.

Zobacz również: Donald Trump ma koronawirusa! Czy będzie mógł kontynuować kampanię?

Politycy mają różne zdania również w sprawie podatków. Część opozycji wobec obecnego prezydenta zarzuca mu faworyzowanie grupy najbogatszych obywateli. Ma objawiać się to przez forsowanie kolejnych ulg podatkowych w najnowszym projekcie pakietu.

Demokraci obawiają się o odpowiednią ilość pieniędzy na zaspokojenie potrzeb Amerykanów w zakresie ubezpieczenia od bezrobocia. – mówiła Pelosi.

Brak woli porozumienia

McConnell uważa, że dojście do porozumienia przed wyborami może być bardzo trudne, ponieważ obecnie politycy skupiają się bardziej na prowadzeniu kampanii, niż rzeczywistym rozwiązywaniu problemów.

Myślę, że to, co się tutaj wydarzyło, to fakt, że zbliżyliśmy się do wyborów i w dużej mierze zniknął duch dwustronnej współpracy, jaki mieliśmy w marcu i kwietniu. Główne negocjacje odbywają się między prezydentem a przewodniczącą Izby. Jeśli uda im się dojść do porozumienia, przyjrzę się temu i zobaczę, czy uda mi się przekonać Senat. – powiedział McConnell w wywiadzie dla Fox News.

Pomimo dużej niepewności w sprawie nowego pakietu fiskalnego i zachorowania Donalda Trumpa, indeks dolara (DXY) rośnie w piątek o 0,13%. Amerykańska waluta rośnie o 0,25% w stosunku do euro, natomiast silnie traci w stosunku do funta i jena, odpowiednio po 0,37% i 0,42%.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/JPY w ciągu osatnich 4 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here