Naga MarketsTegoroczny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczący Stanów Zjednoczonych można podsumować stwierdzeniem “kiepska polityka fiskalna, ale dobra polityka monetarna”.

Raport podkreśla to, co od dawna mówili przedstawiciele IMF w różnych wypowiedziach i raportach stwierdzając, że cięcia podatkowe i inne elementy polityki fiskalnej są wprowadzane zbyt gwałtownie i są źle zaprojektowane. Z drugiej strony raport wychwala politykę Fed jako “właściwą”. Pojawia się stwierdzenie, że Fed prawidłowo stymuluje gospodarkę i utrzymuje swoją politykę mimo pierwszych oznak poprawy. IMF zaznacza również, że Fed powinien szykować już plan powolnego wyjścia z QE (“smooth exit”). Jako, że program przynosi efekty, prawdopodobnym jest, że będzie kontynuowany przynajmniej do końca 2013 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mimo problemów, jakie stwarza polityka fiskalna, gospodarka US ma urosnąć o 1,9% w tym roku oraz, zgodnie z nowymi szacunkami IMF, 2,4% w 2014 (po rewizji w dół). Raport mówi o “słabym wzroście” zastrzegając jednak, że fundamenty odpowiadające za poprawę gospodarczą wzmacniają się stopniowo. IMF spodziewa się także wzrostu zatrudnienia i poprawy wskaźnika udziału w rynku pracy. Prognoza funduszu zakłada spadek bezrobocia w 2014 r. do 7,2%. Jednakże, niezbilansowany budżet, rosnące podatki i głębokie cięcia wydatków zagrażają wciąż dobrej konsumpcji. Wprowadzenie stabilizacji w polityce fiskalnej pomogłoby, zdaniem funduszu, ożywieniu gospodarczemu. W raporcie zaleca się także, by w przyszłości Stany Zjednoczone podnosiły próg zadłużenia (“debt ceiling”) z wyprzedzeniem, aby uniknąć wstrząsów na rynkach. Jednocześnie wskazuje się, że aktualny deficyt budżetowy na poziomie 3% powinien zostać obniżony.

Eksperci z IMF zwracają uwagę także na zagrożenia płynące z pozabankowego sektora finansowego, jak REITs (Real Estate Investment Trust), osłabienie standardów na lewarowanym rynku długu (Covenant-Lite loans), czy rosnący apetyt na ryzyko w funduszach emerytalnych.

Pełen tekst aktu:

 https://www.imf.org/external/np/ms/2013/061413.htmConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here