whitebit

Tegoroczny raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczący Stanów Zjednoczonych można podsumować stwierdzeniem “kiepska polityka fiskalna, ale dobra polityka monetarna”.

Raport podkreśla to, co od dawna mówili przedstawiciele IMF w różnych wypowiedziach i raportach stwierdzając, że cięcia podatkowe i inne elementy polityki fiskalnej są wprowadzane zbyt gwałtownie i są źle zaprojektowane. Z drugiej strony raport wychwala politykę Fed jako “właściwą”. Pojawia się stwierdzenie, że Fed prawidłowo stymuluje gospodarkę i utrzymuje swoją politykę mimo pierwszych oznak poprawy. IMF zaznacza również, że Fed powinien szykować już plan powolnego wyjścia z QE (“smooth exit”). Jako, że program przynosi efekty, prawdopodobnym jest, że będzie kontynuowany przynajmniej do końca 2013 roku.Mimo problemów, jakie stwarza polityka fiskalna, gospodarka US ma urosnąć o 1,9% w tym roku oraz, zgodnie z nowymi szacunkami IMF, 2,4% w 2014 (po rewizji w dół). Raport mówi o “słabym wzroście” zastrzegając jednak, że fundamenty odpowiadające za poprawę gospodarczą wzmacniają się stopniowo. IMF spodziewa się także wzrostu zatrudnienia i poprawy wskaźnika udziału w rynku pracy. Prognoza funduszu zakłada spadek bezrobocia w 2014 r. do 7,2%. Jednakże, niezbilansowany budżet, rosnące podatki i głębokie cięcia wydatków zagrażają wciąż dobrej konsumpcji. Wprowadzenie stabilizacji w polityce fiskalnej pomogłoby, zdaniem funduszu, ożywieniu gospodarczemu. W raporcie zaleca się także, by w przyszłości Stany Zjednoczone podnosiły próg zadłużenia (“debt ceiling”) z wyprzedzeniem, aby uniknąć wstrząsów na rynkach. Jednocześnie wskazuje się, że aktualny deficyt budżetowy na poziomie 3% powinien zostać obniżony.

Eksperci z IMF zwracają uwagę także na zagrożenia płynące z pozabankowego sektora finansowego, jak REITs (Real Estate Investment Trust), osłabienie standardów na lewarowanym rynku długu (Covenant-Lite loans), czy rosnący apetyt na ryzyko w funduszach emerytalnych.

Pełen tekst aktu:

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
 https://www.imf.org/external/np/ms/2013/061413.htmZapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Inwestor, pasjonat rynków finansowych. W 2006 roku zaczął handel na Giełdzie Papierów Wartościowych, a od 2011 roku na rynku Forex. Zawodowo współpracuje z firmami z branży inwestycyjnej, a także technologii finansowej jako szef strategii oraz dyrektor ds. marketingu i komunikacji. Marcina śledzić możesz na Facebooku, Twitterze i Linkedin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj