Naga MarketsIMC, grupa rolnicza notowana na GPW zanotowała w ubiegłym roku 29% wzrostu przychodów do 169,6 mln USD. Spółka oprócz wzrostu skali biznesu skupiła się również na kontynuacji strategii redukcji zadłużenia, które w ciągu roku spadło o 20%.

IMC prowadzi wyższą sprzedaż zbóż i roślin oleistych

Wzrost przychodów IMC osiągnęło dzięki wyższej o 31% sprzedaży zbóż i roślin oleistych. W pierwszej połowie roku ubiegłego roku spółka sprzedawała zbiory z rekordowego urodzaju z 2018 r. Cena sprzedaży kukurydzy była na podobnym poziomie jak w 2018 r. (wzrost o 1%). Z kolei ceny pszenicy wzrosły o 4%, a roślin oleistych (słonecznik i soja) spadły odpowiednio o 7% i 8%. 98,5% przychodów pochodziło ze sprzedaży produkcji roślinnej. Resztę stanowiła hodowla bydła mlecznego oraz usługi związanie z magazynowaniem zboża. 80% przychodów IMC zrealizowało ze sprzedaży eksportowej denominowanej w dolarach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wynik EBITDA spółki w 2019 r. zmniejszył się o 23% do 39,3 mln USD, a zysk netto wyniósł 7,3 mln USD i był mniejszy o 74%. Przyczyną spadków była gorsza wydajność głównych upraw (zbiory zbóż i roślin oleistych w 2019 r. wyniosły 795 tys. ton vs. 856 tys. ton w rekordowym w 2018 r.), umocnienie hrywny (wzrost o 16,9%) i wyższe koszty związane z dystrybucją produkcji.

W 2019 r. przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej wyniosły 4,6 mln USD. Spółka inwestowała głównie w zakup nowych maszyn rolniczych, a także w modernizację elewatorów i zakończenie remontu fermy mlecznej w klastrze czernichowskim.

W ciągu 2019 r. IMC kontynuowała strategię redukcji zadłużenia odsetkowego. Na dzień 31 grudnia 2019 r. dług IMC zmniejszył się do 47 mln USD w porównaniu do 58,8 mln USD na koniec 2018 r.

W ubiegłym roku IMC wypłaciła rekordową dywidendę w wysokości 16,5 mln USD. Stopa dywidendy na moment jej wypłaty wynosiła 12%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro do złotego w dół w poniedziałek 4 maja, EURPLN po 4,5580 zł
Następny artykułNotowania AUD/USD zbliżają się do kluczowego oporu
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here