Naga MarketsNasz redakcyjny kolega wylicza ile zarabiać może Pan BuffettZastanawialiście się ile zarabia Warren Buffett? Trzeci (po Billu Gatesie i Carlosie Slim Helu) najbogatszy człowiek świata na pewno musi zarabiać niemało. Dla tych, którzy są dociekliwi przygotowałem krótkie zestawienie zysków, które Buffett osiągnąłby, gdyby pozbył się dzisiaj pakietów akcji stanowiących największą część jego portfela inwestycyjnego. Poniższe opracowanie opiera się na danych dostępnych na 30 czerwca 2015 roku.


Wells Fargo

Spółka Buffetta – Berkshire Hathaways – kontroluje ponad 9,2% akcji tej spółki. W przeliczeniu daje to prawo własności do 479,704,207 akcji. Pierwszy zakup akcji tej spółki, Buffett przeprowadził w czwartym kwartale 2006 roku, po średniej cenie 35.5 USD za akcję. Papiery wartościowe Wells Fargo stanowią ponad 19,78 % całego portfela Berkshire, a zmiana tygodniowa pozwoliłaby (gdyby było to wykonalne)  na zaksięgowanie zysku w wysokości niemal 143 mln USD.

Coca – Cola

Buffet otwarcie przyznaje, że uwielbia brązowy napój. 400 000 000 posiadanych papierów wartościowych potwierdza jego słowa i czyni z Coca Coli trzecią, co do wielkości, spółkę znajdującą się w portfelu Berkshire. Koniec tygodnia na wykresie KO powiększył portfel Buffetta o 840 mln USD.

American Express

Akcje tego przedsiębiorstwa finansowego stanowią już tylko 8% całości portfela Berkshire Hathaway. Holding znajduje się w posiadaniu 151,610,700 akcji, co z kolei stanowi aż 14,8% całości American Express. Miniony tydzień był również dobrym tygodniem dla akcjonariuszy tej spółki. Wzrost o 1,46 USD wzbogacił Berkshire, o 221 mln USD.

IBM

Po raz pierwszy Buffett zdecydował się zakupić 4,5 mln akcji IBM dopiero na początku 2011 roku. Obecnie akcje IBM stanowią 8,46% całości portfela co przekłada się na 81,033,450 akcji w portfelu. Ten tydzień był dobry dla wszystkich akcjonariuszy spółki – dotychczas IBM wzrosło o 5,08 dolarów. Dla Buffetta oznacza to niezrealizowany zysk w wysokości 411 mln USD.

Adnotacja

Biorąc pod uwagę jedynie spółki o największym procentowym udziale w portfelu można stwierdzić, że holding Berkshire Hathaway, którego prezesem i większościowym udziałowcem jest Warren Buffett, w tym tygodniu zarobił 1,615 mld USD. Choć daje to pojęcie o ogromie tego przedsiębiorstwa i jego przepływach pieniężnych, to należy stwierdzić, że wartość poznawcza takiego badania jest znikoma. Warren Buffett, przez swój holding, kontroluje w mniejszym lub większym stopniu, aż 48 różnych spółek. Dodatkowo, próba sprzedaży podczas jednej czy kilku sesji takich ilości akcji nie jest możliwa. Nawet jeżeli Buffett znalazłby nabywców na swoje papiery, gigantyczny wzrost podaży zepchnąłby ceny akcji poszczególnych spółek na bardzo niskie poziomy. Niemniej jednak uważam, że warto uświadomić sobie jak dużymi pieniędzmi obracają najbogatsi z nas.

Wybrane pozycje z portfela Warrenna Buffetta w ujęciu YTD. Dla porównania na wykresie ujęto również stopę zwrotu z S&P500.
Wybrane pozycje z portfela Warrenna Buffetta w ujęciu YTD. Dla porównania na wykresie ujęto również stopę zwrotu z S&P500.

Zobacz więcej artykułów o Warrenie Buffett’cie:tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here