Naga Markets
Polish zloty coins, close up

Globalnie inwestorzy skupiają się głównie na dynamice cen CPI (konsumenckich) w Stanach Zjednoczonych, gdy inflacja w grudniu wyniosła 7% r/r. Coraz wyższy poziom cen jest cały czas pochodną procesów gospodarczych obserwowanych po zakończeniu globalnych lockdownów. Tymczasem stopa procentowa w Polsce została podniesiona czwarty raz z rzędu i znajduje się obecnie najwyżej od siedmiu lat, co niesie ze sobą implikacje nie tylko dla kredytobiorców, lecz także dla notowań podmiotów z sektora bankowego, obligacji, czy polskiej waluty, zauważają eksperci z BNP Paribas w najnowszym raporcie. Prognozują spadek kursu EUR/PLN do poziomu 4,50 zł, wzrost dolara do 4,12 zł i funta do 5,57 zł w horyzoncie 12 miesięcy.

  • Ekonomiści BNP Paribas spodziewają się pewnego zmniejszenia dynamiki inflacji w 1H’22 z uwagi na wprowadzenie dwóch tarcz antyinflacyjnych
  • Stopa procentowa w Polsce została więc podniesiona czwarty raz z rzędu i znajduje się obecnie nie tylko powyżej poziomu sprzed pandemii
  • Na konferencji po posiedzeniu, prezes NBP zapowiedział, że będzie namawiał RPP do kolejnej podwyżki stóp proc. o 50 pb.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Inflacja w USA kontynuuje wzrost w grudniu

Globalnie inwestorzy skupiają się głównie na dynamice cen CPI (konsumenckich) w Stanach Zjednoczonych, która wyniosła w grudniu +7,0% r/r (zgodnie z oczekiwaniami), co oznaczało dalszy wzrost tempa inflacji względem listopada (+6,8% r/r). Istotnym trendem jest też dalsze przyspieszanie inflacji bazowej, a więc z wyłączeniem bardziej zmiennych cen energii i żywności (+5,5% r/r, nieco powyżej prognoz +5,4% r/r, wobec +4,9% r/r w listopadzie).Coraz wyższy poziom cen jest cały czas pochodną procesów gospodarczych obserwowanych po zakończeniu globalnych lockdownów przed rokiem, to znaczy bardzo wysokiego popytu ze strony konsumentów i wysokich cen surowców przy równoczesnym nienadążaniu z produkcją przez przedsiębiorstwa z uwagi na problemy z łańcuchami dostaw. Obrazują to m.in. mocno rosnące ceny transportu, jedzenia poza domem albo używanych samochodów. Podobne trendy w danych pokazuje także odczyt cen PPI, a więc dla amerykańskich przedsiębiorców: dynamika w grudniu wyniosła +9,7% r/r. – napisano w raporcie.

Ekonomiści BNP Paribas spodziewają się pewnego zmniejszenia dynamiki inflacji w 1H’22 z uwagi na wprowadzenie dwóch tarcz antyinflacyjnych, które będą trwać jednak tylko do połowy roku.

Kurs złotego (RPP) zyskuje od ostatniego posiedzenia RPP

W styczniu RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 2,25 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami rynkowego konsensusu. Stopa procentowa w Polsce została więc podniesiona czwarty raz z rzędu i znajduje się obecnie nie tylko powyżej poziomu sprzed pandemii, lecz jest również najwyżej od siedmiu lat, co niesie ze sobą implikacje nie tylko dla kredytobiorców, lecz także dla notowań podmiotów z sektora bankowego, obligacji, czy polskiej waluty.

Podczas, gdy z punktu widzenia banków jak i polskiego złotego podwyżki stóp procentowych są pozytywne, tak w wypadku obligacji efekt pozostaje negatywny. Na konferencji po posiedzeniu, prezes NBP zapowiedział, że będzie namawiał RPP do kolejnej podwyżki stóp proc. o 50 pb. Jego zdaniem, główna stopa na poziomie 3 proc., a być może przy dobrej koniunkturze nawet 4-proc., nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce – dodano.

Według Adama Glapińskiego, RPP powinna utrzymywać rytm podwyżek stóp proc. po 50 pb. Prezes przyznał po raz pierwszy, że Rada znajduje się w “cyklu” podwyżek i zaznaczył, że jest on nakierowany na ograniczenie popytowej inflacji w przyszłości. Tym samym jest to dość mocny „jastrzębi” zwrot i nowa jakość w komunikacji NBP z rynkiem finansowym ponieważ przy wcześniejszych podwyżkach stóp procentowych RPP nie dawała jasnych sygnałów odnośnie dalszych kroków w polityce monetarnej.

XTB

Ekonomiści BNP Paribas oczekują, iż stopa referencyjna NBP w połowie roku osiągnie poziom 3,50%, lecz ryzyko dla powyższej prognozy leży po stronie jej rewizji „do góry”.

Para/Okres Obecny kurs Prognozowany kurs 3M Prognozowany kurs 12M
EUR/PLN 4,5244 4,55 4,50
USD/PLN 3,9709 4,0265 4,1284
GBP/PLN 5,4139 5,4358 5,5734
CHF/PLN 4,3384 4,2925 4,2056

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułKurs euro spadnie do 4,50 zł – prognozuje Bank Millenium
Następny artykułKurs euro mocno nurkuje. Notowania EUR/USD połamały rejon 1,1370
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here