Naga Marketswarren-buffett-162Doskonale znany wszystkim miliarder, popularnie nazywany Wyrocznią z Omahy, Warren Buffett, jest jednym z najbogatszych inwestorów na świecie. Jak się jednak okazuje 99% swojego obecnego majątku zgromadził dopiero po pięćdziesiątym roku życia. Nie oznacza to oczywiście, że mający obecnie 84 lata W. Buffett późno zaczął budować portfel inwestycyjny – na ścieżkę finansową trafił w bardzo młodym wieku. Dzisiaj chcielibyśmy sprawdzić jak zmieniał się jego majątek w kolejnych dekadach pracy zawodowej.


Majątek Buffetta na przestrzeni lat

Warren Buffett przyszedł na świat w 1930 roku, kiedy na rynkach szalała Wielka Depresja. Młody Warren bardzo szybko pokazał, że posiada smykałkę do interesów – pierwsze akcje nabył już w wieku 11 lat. W czasach nastoletnich rozwoził gazety oraz posiadał kilka własnych maszyn do pinballa rozstawionych w okolicznych restauracjach i punktach usługowych. Zanim skończył szkołę średnią był już posiadaczem mierzącej 40 akrów działki (w stanie Omaha).

Te artykuły również Cię zainteresują
Legenda miejska głosi, że jeszcze w czasach młodzieńczych miał wywróżyć sobie zostanie milionerem przed trzydziestką. „Gdy nie osiągnę celu, rzucę się z najwyższego budynku w Omaha”.

Dwudziestolatek – pierwsze $100 tysięcy

Po ukończeniu studiów, Buffett pracował w przedsiębiorstwie brokerskim ojca. W wieku 21 lat jego majątek wynosił skromne $20 tysięcy. Trzy lata później otrzymał propozycję pracy dla swojego mentora – Benjamina Grahama – który zaoferował roczną wypłatę na poziomie $12 tysięcy. Zgodnie z danymi Amerykańskiego Biura Cenzusowego w 1954 roku była to trzykrotność mediany zarobków przeciętnej amerykańskiej rodziny. Przykład ten pokazuje, że Buffett znalazł się na bardzo dobrej drodze do budowy swojego majątku. Zanim ukończył 26 lat posiadał już $140 tysięcy.

Trzydziestolatek – status milionera

W wieku 30 lat Buffett zrealizował swój pierwszy cel – wartość jego majątku przekroczyła milion dolarów. W 1960 roku przeciętna amerykańska rodzina zarabiał łącznie $5600 na rok.

Po zarobieniu pierwszego miliona wszystko zaczęło przyspieszać – w wieku 35 lat posiadał już 26 milionów dolarów. Wykupił wtedy pakiet większościowy w Berkshire Hathaway i do 1968 roku pomnożył swój majątek do 104 milionów. Tuż przed osiągnięciem 40 roku życia jego zasoby zdecydowanie się skurczyły i były wyceniane na $25 milionów.

Czterdziestolatek – odbicie od dołka

W wieku 43 lat Warren Buffet zaczął powoli odbijać od dołka. Przed końcem lat 70-tych ponownie zgromadził na swoim koncie około 67 milionów dolarów (w tym czasie przeciętne gospodarstwo domowe zarabiało 16 tysięcy rocznie).

Pięćdziesięciolatek – miliarder w 10 lat

Z roku na rok majątek Buffetta ponownie pomnażał się coraz dynamiczniej. Z 376 milionów w 1982 roku udało mu się uzyskać 620 milionów rok później. W wieku 56 lat Buffett po raz pierwszy mógł określić siebie mianem miliardera. W tym czasie jego miesięczne wynagrodzenie w Berkshire Hathaway wynosiło 50 tysięcy dolarów – czyli dwukrotnie więcej niż zarobki amerykańskiego gospodarstwa domowego w skali roku.

Sześćdziesięciolatek – ciągły wzrost wartości majątku

Jeszcze na początku lat 90-tych, Buffett pisał do udziałowców ostrzegając ich przed możliwymi spadkami wartości przedsiębiorstwa Berkshire Hathaway. Sprawdziło się to w pierwszych latach, jednak druga połowa tego okresu przyniosła ponowne wzrosty i majątek na poziomie 362 milionów dolarów.

Majątek Buffetta jednak powiększał się zdecydowanie szybciej – w wieku 66 lat posiadał na koncie 16,5 mld USD – dla przypomnienia dziesięć lat wcześniej po raz pierwszy został miliarderem.

Siedemdziesięciolatek – filantropia

W przeciągu sześciu lat – od 66 do 72 roku życia – wartość netto majątku Buffeta została podwojona i wyniosła 35,7 mld USD. Buffett nie zatrzymuje jednak pieniędzy dla siebie. W 2006 roku poinformował, że 85% posiadanych środków przeznaczy na pięć fundacji charytatywnych.

Warto podać, że w tym okresie (rok 2000) amerykańskie gospodarstwo domowe zarabiało średnio 42 tysiące dolarów.

Osiemdziesięciolatek – tylko niebo jest ograniczeniem

W sierpniu 2015r. majątek Buffetta szacowany jest na 67 miliardów dolarów co czyni go jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Pomimo 84 lat na karku Wyrocznia z Omahy nie ma zamiaru zwalniać tempa – jednocześnie pozostaje bardzo skromnym człowiekiem i pobiera z Berkshire Hathaway wypłatę w wysokości 100 tysięcy dolarów rocznie.

Zobacz więcej artykułów o Warrenie Buffett’cie:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

 1. Warren miał 11 lat, więc raczej już nie seplenił 😉 Grał zapewne na rachunek rodzica, na zasadzie – synu zamiast kieszonkowego masz tu kasę na koncie maklerskim i powiedz co chcesz kupić. Sam tak chcę zrobić i dać taką możliwość córce, zanim skończy 11 lat 😉 Jak będzie miała 18 to będzie wymiatała. Zresztą granie na akcjach, patrzenie jak większość nie ma racji, jak moda decyduje o wycenie akcji, jak ceny są manipulowane etc. daje dość ciekawy pogląd na świat 😉

  A co do pudelków na stronie to mają być odskocznią od analiz i branżowych artykułów. Stanowią jakieś 5% max całości 😉

 2. “pierwsze akcje nabył już w wieku 11 lat.”
  Hm… Pierwsze słyszę by nieletni mogli zostać akcjonariuszami.
  “Dzień dobly plosie Pana, niech mi Pan powie ile akći mogę siobie wziąć za kieszonkowe od babci ? Bo bym se wziął te z Pepci i Koka koli: 😉
  No jakoś kurna moi drodzy nie przekonaliście mnie. 🙂
  Rozstawianiem maszyn to się gangsterka zajmowała a nie nastolatkowie.
  A to zdanie kluczowe dla rozmarzonych co to myślą, że da się od pucybuta dojść do miliardów
  “Po ukończeniu studiów, Buffett pracował w Przedsiębiorswie Brokerskim Ojca.” =D
  Warren, przyznaj szczerze, że; “My Father Gave Me ‘A Small Loan’ Of $1 Million to start up…” 🙂
  Dobra, starczy tego hejtu, bo stronę ogólnie lubię 🙂
  Tylko za dużo “pudelka” tu ostatnio o jakichś Warrenach czy kłamczuszkach Kiyosakich 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here