Naga Markets

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania i co obejmujeDlaczego warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie? Odpowiedź wydaje się oczywista. Jeżeli jesteśmy właścicielem mieszkania lub domu, to najczęściej jest to najbardziej wartościowy element naszego majątku, a to sprawia, że jego utrata lub uszkodzenie może mieć bardzo duże znaczenie dla naszych finansów.

Wykupienie odpowiedniej polisy na mieszkanie, która zabezpieczy nas w przypadku zdarzeń losowych, wydaje się więc koniecznością. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia na dom? Co obejmuje taka polisa?Co gwarantuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania, czyli ubezpieczenie nieruchomości to ubezpieczenie, które zabezpiecza przed szkodami wywołanymi przez zdarzenia losowe oraz działanie osób trzecich. Ubezpieczyciel pokrywa więc w ramach polisy straty powstałe w wyniku określonych zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, kradzież i włamanie. Ubezpieczenie nieruchomości może również chronić dom w trakcie budowy lub przebudowy wraz z jego wyposażeniem i przynależnościami, czyli piwnicą, garażem lub altaną.

Ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne. To Ty decydujesz, czy chcesz w ten sposób zabezpieczyć swoje mienie. Jednak istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie mieszkania czy domu staje się obowiązkowe. Dotyczy to na przykład nieruchomości, na którą zaciągamy kredyt hipoteczny albo budynków, które należą do gospodarstwa rolnego.

Ubezpieczenie nieruchomości — jaki jest zakres ochrony?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania obejmuje mury i elementy stałe. Podstawowa polisa będzie więc chronić nieruchomość oraz wszystko to, co jest trwale z nią związane, czyli okna, kominek, parkiet i meble w zabudowie. Taką polisę możesz rozszerzyć o wszelkiego rodzaju ruchomości domowe — sprzęt RTV, meble itp. Rozszerzona polisa na mieszkanie może obejmować również rzadziej występujące przedmioty, takie jak antyki czy dzieła sztuki. Ubezpieczenia mienia ruchomego nie możesz wykupić osobno, może być to tylko element rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania.

Jakie mogą być jeszcze rozszerzenia ubezpieczenia mieszkania?

Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości, możesz się zdecydować na jego rozszerzenie, które będzie obejmować ochronę jej mieszkańców. Możesz więc wykupić:

 1. OC w życiu prywatnym. Zabezpieczy Cię ono przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone innym osobom. Chodzi tu np. o zalanie sąsiadowi mieszkania czy straty spowodowane przez dzieci lub zwierzęta.
 2. NNW, czyli zabezpieczenie w razie wypadku, złamania ręki w mieszkaniu czy innego uszczerbku na zdrowiu.
 3. Domowe Assistance gwarantujące pomoc specjalisty w razie awarii lub choroby.

Na jaką sumę warto ubezpieczyć mieszkanie?

Sumę ubezpieczenia domu lub mieszkania ustala się osobno dla elementów nieruchomości. Będzie ona więc wyznaczona oddzielnie dla murów, ruchomości domowych i ubezpieczeń dodatkowych. Suma gwarantowana to najwyższa kwota, na jaką możesz liczyć w razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Warto się nad nią zastanowić, ponieważ w wypadku utraty mieszkania, powinniśmy dostać odszkodowanie, które będzie odpowiadać rzeczywistej wartości nieruchomości.

Nie warto oszczędzać na składce i nie doszacować wartości mieszkania, ponieważ możemy się liczyć z nieadekwatnym odszkodowaniem za szkodę. Ubezpieczenie na mieszkanie lub dom zawiera się najczęściej na rok, chociaż niektóre towarzystwa oferują umowę trzyletnią. W przypadku jej odnowienia zawsze warto zastanowić się nad zmianą sumy gwarantowanej, ponieważ wartość nieruchomości z roku na rok rośnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie zależy od bardzo wielu różnych czynników. Przedział cenowy może być tu naprawdę duży – od kilkudziesięciu do ponad 1000 zł. rocznie. Wycena polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie zależy od następujących czynników:

 • Wartość nieruchomości

To podstawowy element, jeżeli chodzi o ustalenie wysokości odszkodowania, jakie otrzymamy w przypadku, gdy nieruchomość ulegnie całkowitemu zniszczeniu np.w wyniku pożaru.

 • Zakres ochrony

Podstawowe ubezpieczenie obejmuje mury i elementy stałe. Droższa i rozbudowana wersja ubezpieczenia ochroni również wyposażenie mieszkania.

 • Lokalizacja mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania w małym mieście jest dużo tańsze niż ubezpieczenie nieruchomości w Warszawie czy w Poznaniu.

 • Katalog ryzyk

Wersja podstawowa ubezpieczenia domu chroni Cię przed zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy zalanie mieszkania, ale można rozszerzyć ten zakres o dodatkowe elementy: przepięcia, stłuczenie szyby itp.

 • Powierzchnia użytkowa nieruchomości

Im większa jest powierzchnia nieruchomości, tym wyższa cena ubezpieczenia.

 • Ukształtowanie terenu, na którym znajduje się nieruchomość

Jeżeli Twój dom znajduje się nad rzeką lub jeziorem, będziesz płacić wyższą składkę ze względu na ryzyko powodziowe.

 • Indywidualne zabezpieczenia przed włamaniem

W przypadku ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem solidne drzwi antywłamaniowe i zamki wielozastawkowe z atestem mogą przyczynić się do niższej składki.

 • Prowadzenie działalności gospodarczej lub wynajem nieruchomości

Te dwa elementy wpływają na podwyższenie składki ubezpieczenia.

 • Kondygnacja budynku

Za ubezpieczenie mieszkania na piętrze zapłacisz mniej niż za mieszkanie na parterze ze względu na większe ryzyko kradzieży z włamaniem.

Ubezpieczenie mieszkania online

Polisa z podstawowym zakresem ubezpieczenia będzie oczywiście najtańsza, ale może nie zapewnić Ci wystarczającej ochrony w przypadku różnych zdarzeń losowych. Na rynku znajdziesz bardzo dużo ofert polis mieszkaniowych od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Na stronie CUK Ubezpieczenia możesz porównać ofertę ubezpieczycieli, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Znajdziesz tu oferty wszystkich najważniejszych ubezpieczycieli — Generali, PZU, Warta, Uniqa, ubezpieczenia mieszkania i wiele innych.

Artykuł partneraChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here