W czwartek, 23 marca 2023 roku (23.03.2023), kurs funta (GBP) wynosi 5,29181 zł. Funt pozostaje relatywnie słaby względem polskiego złotego, a w stosunku do największych walut międzynarodowych wypada w ostatnich miesiącach jeszcze gorzej. Względem dolara amerykańskiego, notowania funta szterlinga znajdują się na 37-letnich dołkach.

Ile kosztuje funt? Sprawdź kurs funta względem złotego
Funt jest oficjalnym środkiem płatniczym Zjednoczonego Królestwa

Kurs funta w czwartek, 23 marca 2023 roku, godzina 06:52

  • Jeden funt w stosunku do złotego GBP/PLN kosztuje 5,29181 zł
  • Jeden funt wobec dolara GBP/USD kosztuje 1,23275 dol.
wykres Kurs funta GBPPLN 23.03.2023
Kurs funta GBPPLN 23.03.2023

Kurs funta szterlinga (GBP). Historia i znaczenie waluty UK

Funt szterling (GBP) jest oficjalną walutą Zjednoczonego Królestwa i terytoriów zależnych. Jest to najstarsza waluta na świecie, która jest nadal w użyciu. Funt to obecnie czwarta najczęściej handlowana waluta na rynku walutowym, po dolarze amerykańskim, euro i jenie japońskim. Wraz z tymi trzema walutami i renminbi tworzy koszyk walut, które obliczają wartość specjalnych praw ciągnienia MFW (SDR).

Symbolem oznaczającym skrót dla funta jest „£”. Tak naprawdę jest to przekreślona litera L, co w przeszłości oznaczało skrócenie łacińskiego słowa “libra”, czyli “wagę”, “funta wagi”.

Funt szterling jest również walutą na tych terytoriach: Jersey, Guernsey, Wyspa Man, Gibraltar, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne i Tristan da Cunha.

Bankiem odpowiedzialnym za emisję funta szterlinga jest Bank Anglii (z ang. Bank of England, BoE). Wytwarza i wprowadza on do obiegu własne banknoty i regulującym emisję banknotów przez prywatne banki w Szkocji i Irlandii Północnej. Banknoty funta szterlinga emitowane przez inne jurysdykcje nie są regulowane przez Bank Anglii, ich rządy gwarantują wymienialność 1:1 względem brytyjskiej waluty. Historycznie funt szterling był również używany w różnym stopniu przez kolonie i terytoria Imperium Brytyjskiego.

Jeden funt to obecnie 100 pensów. W obiegu znajdują się monety o nominale kolejno 1 pens, 2 pensy, 5 pensów, 10 pensów, 20 pensów, 50 pensów, 1 funt oraz 2 funty. Banknoty natomiast posiadają nominały 5 funtów, 10 funtów, 20 funtów i 50 funtów (banknot 1 funt i 100 funtów występuje jedynie w Szkocji).

Na wszystkich banknotach występuje podobizna królowej Elżbiety II, jednak teraz po jej śmierci w 2022 roku, nowe emisje będą już posiadały wizerunek króla Karola III. Od kilku lat wszystkie banknoty wytwarzane są z polimeru, co wydłuża ich trwałość.

AVA Trade

Pewną ciekawostką jest określenie “kabel” na parę walutową GBP/USD, które to wywodzi się jeszcze z XIX wieku. W tamtym czasie notowania pomiędzy giełdą w Londynie i Nowym Jorku przesyłane były przy pomocy kabla, położonego na dnie oceanu.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułIle kosztuje frank 23.03.2023? Kurs franka do złotego (CHF/PLN) w czwartek
Następny artykułIle kosztuje dolar 23.03.2023? Kurs dolara do złotego (USD/PLN) w czwartek
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.