W poniedziałek, 27 marca 2023 roku (27.03.2023), kurs franka szwajcarskiego (CHF) wynosi 4,73943 zł. Od początku 2022 roku frank mocno zyskał na wartości ze względu na światowy niepokój wywołany przez wojnę na Ukrainie, europejskie zawirowania gospodarcze oraz drastyczną zmianę polityki Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Tym samym para walutowa CHF/PLN wzrosła od stycznia 2022 roku o przeszło 53 grosze.

Ile kosztuje frank? Sprawdź kurs franka szwajcarskiego do złotego CHF/PLN
Frank szwajcarski to oficjalna waluta Szwajcarii

Kurs franka w poniedziałek, 27 marca 2023 roku, godzina 06:36

  • Jeden frank w stosunku do złotego CHF/PLN kosztuje 4,73943 zł
  • Jeden frank w stosunku do dolara USD/CHF kosztuje 0,918390 dol.
wykres Kurs franka CHFPLN 27.03.2023
Kurs franka CHFPLN 27.03.2023

Kurs franka (CHF). Historia i relacje ze strefą euro

Jeden frank szwajcarski dzieli się na sto centymów (według nazewnictwa francuskiego) lub sto rappenów (według niemieckiego). Zapisuje się go za pomocą symbolu ₣ lub międzynarodowego skrótu CHF (z łac. Confœderatio Helvetica Franc).Z racji szwajcarskiej wieczystej neutralności (ogłoszonej jeszcze w 1815 r.) oraz ostrożności monetarnej banku centralnego (do niedawna brak znaczących ruchów) ​​frank jest jedną z najsilniejszych i najbardziej stabilnych walut na świecie oraz posiada status bezpiecznej przystani (z ang. safe heaven), czyli takiego rodzaju aktywa, do którego globalny kapitał ucieka w momencie rosnącej awersji do ryzyka.

Ponadto frank szwajcarski jest prawnym środkiem płatniczym nie tylko w Szwajcarii, ale także w Liechtensteinie, który posiada prawo do emitowania własnej waluty. Mimo ogromnej popularności oraz konkurencji ze strony waluty euro, frank szwajcarski wciąż jest jedną z najsilniejszych i najczęściej wymienianych walut na świecie.

Do 2015 r. Szwajcaria należała do strefy euro, a przez mniej więcej trzy lata Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) utrzymywał kurs wymiany CHF/EUR na stałym poziomie 1,2. Gdy 15 stycznia 2015 r. nastąpiło uwolnienie kursu rynki okrzyknęły ten dzień Czarnym Czwartkiem i od tego czasu panuje zależność, według której im gorsza sytuacja strefy euro tym lepiej radzi sobie frank i na odwrót.

Na obecną rynkową wycenę franka wpływa wiele czynników, jednak do najważniejszych możemy zaliczyć: decyzje Szwajcarskiego Banku Narodowego, kondycję gospodarczą strefy euro oraz samej Szwajcarii, a także globalny sentyment (risk-off lub risk-on).

Ostatni rok to wyjątkowy czas dla franka, który przez lata cechował się dużą stabilnością i odpornością na rynkowe zawirowania. Od 2022 r. nastąpiła jednak nie tylko zmiana w podejściu przedstawicieli SNB, ale także inwestorów, którzy zaczęli brać pod uwagę odczyty makroekonomiczne płynące ze szwajcarskiej gospodarki. Ponadto bank centralny zdecydował się podążyć za światowym trendem, decydując się na podwyżki stóp proc. po ponad 15 letniej przerwie.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułIle kosztuje euro 27.03.2023? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek
Następny artykułIle kosztuje funt 27.03.2023? Kurs funta do złotego (GBP/PLN) w poniedziałek
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.