W piątek, 23 września 2022 roku kurs franka szwajcarskiego (CHF) wynosi 4,9709 zł. Od początku roku frank mocno zyskał na wartości ze względu na światowy niepokój wywołany przez wojnę na Ukrainie, europejskie zawirowania gospodarcze oraz drastyczną zmianę polityki Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Tym samym para walutowa CHF/PLN wzrosła od stycznia o około 54 grosze.

Ile kosztuje frank? Sprawdź kurs franka szwajcarskiego do złotego CHF/PLN
Frank szwajcarski to oficjalna waluta Szwajcarii

Kurs franka w piątek, 23 września 2022 roku, godzina 10:40

  • Jeden frank w stosunku do złotego CHF/PLN kosztuje 4,9709 zł
  • Jeden frank w stosunku do dolara USD/CHF kosztuje 0,9808
Ile kosztuje frank 23.09.2022? Kurs franka do złotego (CHF/PLN) w piątek
Ile kosztuje frank 23.09.2022? Kurs franka do złotego (CHF/PLN) w piątek

Kurs franka (CHF). Historia i relacje ze strefą euro

Jeden frank szwajcarski dzieli się na sto centymów (według nazewnictwa francuskiego) lub sto rappenów (według niemieckiego). Zapisuje się go za pomocą symbolu ₣ lub międzynarodowego skrótu CHF (z łac. Confœderatio Helvetica Franc).Z racji szwajcarskiej wieczystej neutralności (ogłoszonej jeszcze w 1815 r.) oraz ostrożności monetarnej banku centralnego (do niedawna brak znaczących ruchów) ​​frank jest jedną z najsilniejszych i najbardziej stabilnych walut na świecie oraz posiada status bezpiecznej przystani (z ang. safe heaven), czyli takiego rodzaju aktywa, do którego globalny kapitał ucieka w momencie rosnącej awersji do ryzyka.

Ponadto frank szwajcarski jest prawnym środkiem płatniczym nie tylko w Szwajcarii, ale także w Liechtensteinie, który posiada prawo do emitowania własnej waluty. Mimo ogromnej popularności oraz konkurencji ze strony waluty euro, frank szwajcarski wciąż jest jedną z najsilniejszych i najczęściej wymienianych walut na świecie.

Do 2015 r. Szwajcaria należała do strefy euro, a przez mniej więcej trzy lata Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) utrzymywał kurs wymiany CHF/EUR na stałym poziomie 1,2. Gdy 15 stycznia 2015 r. nastąpiło uwolnienie kursu rynki okrzyknęły ten dzień Czarnym Czwartkiem i od tego czasu panuje zależność, według której im gorsza sytuacja strefy euro tym lepiej radzi sobie frank i na odwrót.

Na obecną rynkową wycenę franka wpływa wiele czynników, jednak do najważniejszych możemy zaliczyć: decyzje Szwajcarskiego Banku Narodowego, kondycję gospodarczą strefy euro oraz samej Szwajcarii, a także globalny sentyment (risk-off lub risk-on).

Ostatni rok to wyjątkowy czas dla franka, który przez lata cechował się dużą stabilnością i odpornością na rynkowe zawirowania. Od 2022 r. nastąpiła jednak nie tylko zmiana w podejściu przedstawicieli SNB, ale także inwestorów, którzy zaczęli brać pod uwagę odczyty makroekonomiczne płynące ze szwajcarskiej gospodarki. Ponadto bank centralny zdecydował się podążyć za światowym trendem, decydując się na podwyżki stóp proc. po ponad 15 letniej przerwie.

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIle kosztuje funt 23.09.2022? Kurs funta do złotego (GBP/PLN) w piątek
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) najniżej od 20 lat. Dolar zdominował EUR
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here