W czwartek, 22 września 2022 roku, kurs euro (EUR) wynosi 4,7799 zł. Jedno euro znacznie podrożało od początku roku ze względu na kryzys wywołany przez wojnę na Ukrainie, rosnące na całym świecie wskaźniki inflacji oraz zawirowania gospodarcze, które szkodzą polskiemu złotemu. EUR/PLN drożeje od początku roku o niemal 30 groszy.

Ile kosztuje euro? Sprawdź kurs euro względem złotego
Euro to oficjalna waluta unii monetarnej działającej w ramach Unii Europejskiej

Kurs euro w czwartek, 22 września 2022 roku, godzina 09:35

  • Jedno euro w stosunku do złotego EUR/PLN kosztuje 4,7799 zł
  • Jedno euro wobec dolara EUR/USD kosztuje 0,9845

Ile kosztuje euro 22.09.2022? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w czwartekKurs euro (EUR). Historia i znaczenie waluty unii monetarnej

Waluta euro (EUR) jest oficjalną walutą państw należących do strefy euro. Ta grupa państw zrzesza 19 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, obejmując około 340 milionów obywateli od 2019 r. 1 euro dzieli się na 100 eurocentów.

Waluta jest również oficjalnie używana przez instytucje Unii Europejskiej oraz przez cztery europejskie państwa, które nie są członkami strefy euro. Są to Watykan, Monako, San Marino, Andora i dodatkowo została jednostronnie przyjęta w Czarnogórze i Kosowie. Ponadto ponad 200 milionów ludzi na całym świecie używa walut powiązanych z euro.

Od 2013 roku euro jest drugą co do wielkości walutą rezerwową, a także drugą najczęściej wymienianą walutą na świecie po dolarze amerykańskim (USD).

Euro zostało wprowadzone na światowe rynki finansowe jako waluta rozliczeniowa w dniu 1 stycznia 1999 r., zastępując dawną Europejską Jednostkę Walutową (ECU) w stosunku 1:1 (1,1743 USD). Jednak fizyczne monety i banknoty euro weszły do obiegu w dniu 1 stycznia 2002 r., co uczyniło je walutą bieżącą działającą w stosunku do jej pierwotnych członków, a do marca 2002 r. całkowicie zastąpiły poprzednie waluty.

Euro dzieli się na 100 centów (określane również jako eurocenty). Wszystkie monety w obiegu mają wspólną stronę przedstawiającą nominał lub wartość oraz mapę w tle. Monety są emitowane o nominałach 2€, 1€, 50c, 20c, 10c, 5c, 2c i 1c .

Natomiast wzór banknotów euro ma wspólne wzory po obu stronach. Projekt został stworzony przez austriackiego projektanta Roberta Kalinę. Banknoty są wydawane w 500 euro, 200 euro, 100 euro, 50 euro, 20 euro, 10 euro, 5 euro. Każdy banknot ma swój własny kolor i jest poświęcony artystycznemu okresowi europejskiej architektury. Na awersie banknotu znajdują się okna lub bramy, a na odwrocie mosty, symbolizujące powiązania między państwami w unii iż przyszłością.

XTB

W grudniu 2021 r. EBC ogłosił plany przeprojektowania banknotów euro do 2024 r. Wybrano tematyczną grupę doradczą, składającą się z jednego członka z każdego kraju strefy euro, która ma przedstawiać EBC propozycje tematyczne. Propozycje zostaną poddane pod głosowanie publiczne; odbędzie się również konkurs projektowyŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIle kosztuje funt 22.09.2022? Kurs funta do złotego (GBP/PLN) w czwartek
Następny artykułCena złota zniżkuje po podwyżce stóp procentowych w USA
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here