W czwartek, 23 marca 2023 roku (23.03.2023), kurs dolara amerykańskiego (USD) wynosi 4,29115 zł. Od początku roku dolar mocno zyskał na wartości ze względu na rosnące na całym świecie wskaźniki inflacji, zawirowania gospodarcze, działania amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz kryzys wywołany przez wojnę na Ukrainie. Tym samym para walutowa USD/PLN wzrosła od stycznia 2022 roku o około 101 groszy.

Ile kosztuje dolar? Sprawdź kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego USD/PLN
Dolar amerykański jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych i światową walutą rezerw

Kurs dolara w czwartek, 23 marca 2023 roku, godzina 06:54

  • Jeden dolar w stosunku do złotego USD/PLN kosztuje 4,29115 zł
  • Jedno euro wobec dolara (główna para walutowa) EUR/USD kosztuje 1,09078 dol.
wykres Kurs dolara USDPLN 23.03.2023
Kurs dolara USDPLN 23.03.2023

Kurs dolara (USD). Historia i światowe znaczenie waluty

Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Zapisuje się go za pomocą symbolu $ lub międzynarodowego skrótu USD (z ang. United States dollar). To w nim wyrażone są ceny większości towarów na światowym rynku, co oznacza, że wartość ropy naftowej i innych surowców kopalnych, metali (szlachetnych i przemysłowych), czy nawet produktów rolnych jest wyrażona właśnie w amerykańskim dolarze, czyniąc go walutą rozliczeniową.

Nazwa dolara prawdopodobnie pochodzi od nazwy hiszpańskiego dolara (z ang. spanish dollar), który w XVI w. (na długo przed powstaniem USA) był najpopularniejszym środkiem płatniczym w Nowym Świecie.

Dziś USD to oficjalny środek płatniczy najpotężniejszej gospodarki świata, czyli Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a także wielu innych państw, takich jak: Portoryko, Mikronezja, Ekwador, Palau, Salwador, Timor Wschodni, Wyspy Marshalla, Zimbabwe, czy Mariany Północne oraz kilku pomniejszych wysp.

Dolar przez dziesięciolecia wypracował sobie status dobrego pieniądza, który niezależnie od okoliczności utrzymuje, bądź zyskuje na wartości. Wiedzą o tym szczególnie Polacy oraz mieszkańcy Europy środkowowschodniej, dla których w czasach władzy komunistycznej płatności w dolarach stanowiły często jedyną możliwość otrzymania niedostępnych, ekskluzywnych na tamte czasy towarów. Również dzisiaj, jadąc za granicę, dolar jest niemal powszechnie akceptowaną walutą, którą bez namysłu przyjmuje każdy sprzedawca, czy bank.

Dolar od dziesięcioleci pozostaje główną walutą rezerwową świata i należy do wielkiej czwórki światowych walut, posiadających status bezpiecznej przystani (z ang. safe heaven), czyli takiego rodzaju aktywa, do którego globalny kapitał ucieka w momencie rosnącej awersji do ryzyka.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego w III kwartale 2021 r. rezerwy zagraniczne wszystkich banków centralnych denominowane w dolarach wynosiły nieco ponad 7 bilionów dolarów, czyli ok. 60 proc. całości.

Na obecną wycenę dolara wpływa niezliczona ilość czynników, jednak do najważniejszych możemy zaliczyć: kondycję gospodarczą USA (dane z rynku pracy, inflacja, wzrost gospodarczy itp.), rynkowy sentyment (risk-off lub risk-on), a także działania amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED).

System Rezerwy Federalnej, potocznie zwany Rezerwą Federalną lub “Fedem” (skrót od ang. Federal Reserve System), sprawuje władzę nad dolarem i został powołany już w 1913 roku. Rezerwa Federalna pełni funkcję banku centralnego USA, a najistotniejsze decyzje podejmuje Rada Gubernatorów, która zbiera się 8 razy w roku, aby decydować m.in. o podaży pieniądza.

Najważniejszym organem Fedu, który ma największy wpływ na funkcjonowanie gospodarki Stanów zjednoczonych i rynków finansowych jest FOMC (Federal Open Market Committee), czyli Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku. To on decyduje o stopach procentowych (stopie dyskontowej), kreując politykę monetarną państwa.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułIle kosztuje funt 23.03.2023? Kurs funta do złotego (GBP/PLN) w czwartek
Następny artykułHandel testowymi ETH trwa w najlepsze. Developerzy są stanowczo przeciwni
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.