Naga Markets

W piątek, 30 września 2022 roku (30.09.2022), za jednego Bitcoina (BTC) płaci się 19568,70 dol., a za jeden token Ethereum (ETH) 1340,73 dol. Kryptowaluty od początku roku silnie tracą, między innymi z powodu siły dolara amerykańskiego. Wartość BTC/USD, ETH/USD oraz innych głównych tokenów skurczyła się w 2022 roku o ponad 50%.

Ile kosztuje Bitcoin i Ethereum? Kurs BTC oraz ETH 30.09.2022
Bitcoin i Ethereum to dwie największe kryptowaluty na świecie

Kurs Bitcoina i Ethereum w piątek, 30 września 2022 roku, godzina 10:30

  • Jeden Bitcoin kosztuje w stosunku do dolara 19568,70 dol. i w stosunku do złotego 96551,33 zł
  • Jeden Ethereum kosztuje w stosunku do dolara 1340,73 dol. i w stosunku do złotego 6611,41 zł
Ile kosztuje Bitcoin i Ethereum? Kurs BTC oraz ETH 30.09.2022
Ile kosztuje Bitcoin i Ethereum? Kurs BTC oraz ETH 30.09.2022

Kurs Bitcoina i Ethereum. Historia oraz znaczenie kryptowalut

Kryptowaluty (lub w skrócie krypto) to cyfrowa forma pieniądza, która ma działać jak środek wymiany w sieci komputerowej, niezależny od banku centralnego i żadnej innej centralnie sterowanej instytucji, w tym rządów krajowych oraz światowych. Pozwala na przeprowadzanie transakcji z pominięciem tradycyjnych pośredników, takich jak banki i instytucje finansowe, a środki są trzymane bezpośrednio w prywatnych, cyfrowych portfelach użytkowników.

Najstarszą i cały czas największą kryptowalutą jest Bitcoin (w skrócie BTC), który działa w oparciu o własny „blockchain”, czyli sieć bloków. Każdy blok tworzący sieć zawiera kryptograficzny ślad poprzedniego bloku, znacznik czasu i dane transakcji. Jest więc transparentną bazą danych dotyczących wszystkich operacji, które odbywają się w jego ramach.

Bitcoin, podobnie jak większość innych kryptowalut, jest anonimowy. Realizując transakcję, nie znamy imienia, nazwiska i adresu odbiorcy, tylko jedynie adres jego portfela, który jest przypisanym do niego ciągiem znaków. Co więcej, transakcje w sieci BTC są realizowane szybciej oraz taniej niż w przypadku tradycyjnych przelewów, szczególnie zagranicznych lub opiewających na większe kwoty.

BTC powstał w 2008 rok, a jego twórcą jest do dzisiaj anonimowy Satoshi Nakamoto. Oficjalny dokument opisujący zasady działania Bitcoina (z ang. white paper) został opublikowany 31 października 2008 roku.

Drugim pod względem kapitalizacji (czyli łącznej wartości) jest token Ethereum (ETH), który przez wielu uważany jest za bezpośredniego konkurenta Bitcoina w walce o rynkową dominację. O ile sam ETH jest tańszy od BTC i posiada mniejszą, łączną rynkową wartość, to w branży bardzo doceniany jest jego autorski blockchain, czyli wspomniana wcześniej sieć bloków.

W oparciu o blockchain Ethereum zbudowano bowiem setki – jeżeli nie tysiące – innych kryptowalut, a także całą branże „zdecentralizowanych finansów” (z ang. DeFi), czyli usług finansowych odbywających się w świecie kryptowalutowym, gdzie pomijani są pośrednicy (giełdy, pożyczki, odsetki, oszczędzanie, itd.).

Ethereum powstało w 2015 roku, a jednym z twórców sieci jest Vitalik Buterin, który po raz pierwszy przedstawił plan stworzenia projektu w 2013 roku. Celem powstania Ethereum była właśnie możliwość budowania zdecentralizowanych aplikacji, które rozwiną podstawową cechę kryptowalut – czyli pełnienie roli środka wymiany – dając ich użytkownikom więcej narzędzi finansowych.

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIle kosztuje frank 30.09.2022? Kurs franka do złotego (CHF/PLN) w piątek
Następny artykułIle kosztuje srebro 30.09.2022? Cena srebra do dolara i złotego w piątek
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here