Ubiegły tydzień zdecydowanie nie należał do polskiego złotego. PLN tracił do funta brytyjskiego (GBP), franka szwajcarskiego (CHF), dolara amerykańskiego (USD) i nawet słabo radzącego sobie w ostatnim czasie euro (EUR). Pomimo, że w piątek nasza waluta próbowała odrabiać spadki, to w skali tygodnia odnotowała solidne straty. Co czeka nas w najbliższych dniach, czy polski złoty ma szansę na wzrosty, a może dalsze spadki są nieuniknione?

Aktualizacja kursów najpopularniejszych walut w Polsce w sobotę 21 lutego:

Para walutowa Kurs Nazwa
EURPLN 4,2914 euro
USDPLN 3,9523 dolar
GBPPLN 5,1315 funt
CHFPLN 4,0424 frank

Kurs dolara, franka i funta w górę do PLN, złoty zyskał jedynie do euro EUR


Najważniejsze informacje walutowe:

  • Kurs dolara rośnie siódmy tydzień z rzędu, polski złoty pod presją sprzedających
  • Kurs euro zyskuje do złotego pomimo słabości do dolara, EURPLN przy 4,30 zł
  • Kurs franka kontynuuje rajd po pokonaniu poziomu 4 złotych, kurs na wysokości maksimów z 2019 roku
  • Kurs funta kontynuuje zwyżkę, GBPPLN po 5,13 zł

Kurs dolara nie zwalnia tempa USDPLN rośnie nieprzerwanie od 7 tygodni

Notowania USDPLN wciąż kontynuuje zwyżkę, to już 7 z rzędu tydzień wzrostów. Sytuacja techniczna w zasadzie nie uległa zmianie od analizy z ubiegłego weekendu. Patrząc na interwał W1, notowania odbiły od 3,79 zł, gdzie znajdowało się dolne ograniczenie szerokiego układu Overbalance i do tej pory ruch odbywa się w jednym kierunku.

Zgodnie z metodologią wciąż istnieje szansa na atak zeszłorocznych maksimów przy okrągłym poziomie 4 zł. Pod koniec tygodnia mogliśmy co prawda obserwować nieznaczne cofnięcie na USD, co było spowodowane gorszymi danymi z USA, niemniej tendencja wciąż jest wzrostowa.

Wykres USDPLN
USDPLN interwał W1

Euro zyskuje do złotego, kurs EURPLN blisko 4,30 zł

Patrząc na interwał dzienny, kurs euro do złotego respektuje poziomy horyzontalne. W ostatnim czasie jako kluczowe wsparcie sprawdza się strefa przy 4,24 zł, z kolei kluczową zaporę podażową stanowią okolice 4,3150 zł. Dopóki jeden ze wspomnianych poziomów nie zostanie pokonany, notowania mogą utrzymywać się w lokalnym trendzie horyzontalnym.

Niemniej biorąc pod uwagę ostatnią słabość PLN, w najbliższych dniach istnieje szansa na kolejny atak strefy oporowej. Jeżeli doszłoby do jej wybicia, można by mówić o szerokiej formacji oRGR.

Wykres EURPLN
EURPLN interwał D1

Kurs franka wybija psychologiczną barierę 4 zł, CHFPLN najwyżej w tym roku!

Kurs franka do złotego rozpoczął miniony tydzień od wzrostów. Po tym jak doszło do pokonania bariery przy okrągłym, psychologicznym poziomie 4 zł, ruch w górę przyspieszył. CHFPLN znalazł się w piątek na najwyższych poziomach w 2020 roku, a także niebezpiecznie blisko maksimów z ubiegłego roku. Patrząc na wykres D1, notowania właściwie znajdują się już w strefie poziomów maksymalnych z 2019 roku.

Biorąc pod uwagę fakt zwiększających się obaw inwestorów o negatywne skutki koronawirusa, CHF jest na dobrej drodze, aby kontynuować rajd wzrostowy. Jeżeli strefa przy 4,0450 zostanie pokonana, ruch może przybrać na sile. Z drugiej strony, w przypadku cofnięcia, należy wziąć pod uwagę wspomnianą barierę przy 4,00 zł, która powinna stanowić najbliższe wsparcie.

Wykres CHFPLN
CHFPLN interwał D1

Kurs funta kontynuuje wzrosty, GBPPLN nawet po 5 zł i 13 groszy

Kurs funta brytyjskiego również ma za sobą udany tydzień. Co prawda wzrosty na GBPPLN były dużo mniejsze niż na omówionych powyżej parach walutowych, niemniej tendencja wzrostowa została utrzymana.

Po weekendzie niewykluczony jest nawet atak na strefę oporową przy poziomie 5,20 zł. Z kolei jako najbliższe wsparcie techniczne należy traktować poziom 5,08 zł, gdzie znajdują się minimum z ubiegłego tygodnia. W przypadku głębszej korekty, kluczowym wsparciem pozostają okolice okrągłego poziomu 5 zł.

Wykres GBPPLN
GBPPLN interwał D1

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here