Naga Markets

Ile będzie kosztować euro, dolar i złoty? Nowa prognoza BNP ParibasZespół ekonomistów BNP Paribas Polska przewiduje, że kurs euro będzie konsolidować się do końca roku w zakresie 4,60-4,70. Złoty wspierany jest m.in. przez jasne stanowisko NBP o gotowości do kontynuowania podwyżek stóp procentowych, z drugiej strony czynnikami ryzyka są m.in. sytuacja geopolityczna, spowalaniająca koniunktura oraz odpływy kapitału z rynków rozwijających się.

  • W tym samym czasie BNP Paribas zakłada, że kurs euro będzie zyskiwał do dolara amerykańskiego (EUR/USD) i w ujęciu 12-miesięcznym przetestuje poziom 1,14 reagując na zmianę polityki pieniężnej EBC
  • BNPP zmienia również swoje nastawienie do polskich obligacji skarbowych na „umiarkowanie negatywne”, preferując instrumenty o zapadalności do 3,5 roku oraz obligacje zmiennokuponowe
  • Sprawdź ile będzie kosztował, złoty, dolar i euro według najnowszego raportu BNP Paribas: „2022 Tematy Inwestycyjne – Aktualizacja”
  • Partnerem artykułu jest Invest.Cinkciarz.pl oferujący dostęp do ponad 5000+ instrumentów. Sprawdź jego ofertę już teraz

Oczekiwania wobec Rady Polityki Pieniężnej. Stopa procentowa do 8%

W związku z najwyższymi od wielu lat poziomami inflacji w Polsce (wstępny odczyt za kwiecień to +12,3% r/r), także Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje cykl podwyżek stopy referencyjnej i na posiedzeniu w maju podniosła ją o 75 punktów bazowych do poziomu 5,25%. Ekonomiści BNP Paribas szacują, że w czwartym kwartale 2022 roku stopa referencyjna NBP wzrośnie do 8,00%. Europejski Bank Centralny natomiast w trzecim kwartale 2022 roku planuje zakończyć program skupu aktywów (APP), a cykl podwyżek mógłby zacząć po zakończeniu wspomnianego skupu.W Polsce opublikowane dane o aktywności gospodarczej wskazują na solidny wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale br. PKB wzrósł w tym okresie o 8,5% r/r, co było wynikiem powyżej rynkowych oczekiwań. Mimo dużej niepewności na rynku, aktywność gospodarcza utrzymuje się na razie na relatywnie stabilnym poziomie. Negatywny wpływ wojny w Ukrainie złagodzony został w kwietniu przez odradzający się popyt w związku z niemal całkowitym otworzeniem się gospodarek po pandemii.

– Na ten moment zakładamy, że wzrost gospodarczy w Polsce może w tym roku wynieść około 5,5% r/r, co oznaczałoby wyhamowanie dynamiki PKB w dalszej jego części. Biorąc pod uwagę wysoką niepewność, co do ekonomicznych skutków trwającej wojny, widzimy ryzyko, że wzrost gospodarczy w tym roku może okazać się niższy, zwłaszcza jeśli znacząco osłabieniu uległaby aktywność w strefie euro. Jeżeli chodzi o inflację, to w kolejnych miesiącach, poza czynnikami zewnętrznymi takimi jak ceny paliw, czy żywności spodziewamy się, że istotnie na wzrost indeksu CPI oddziaływać będą również czynniki wewnętrzne, takie jak szybki wzrost zarobków utrwalające ryzyko utworzenia spirali cenowo – płacowej – prognozują analitycy BNP Paribas.

Ile będzie kosztować euro, dolar i złoty? Nowa prognoza BNP Paribas
Źródło: BNP Paribas

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostep do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Kurs euro raczej nie spadnie poniżej 4,60 zł

Kolejny miesiąc z rzędu, BNP Paribas utrzymuje stabilne prognozy dla kursów głównych walut względem złotego. Obecna sytuacja makroekonomiczna sugeruje, że w długim terminie utrzymany zostanie przedział 4,60-4,70 za euro.

Ile będzie kosztować euro, dolar i złoty? Nowa prognoza BNP Paribas
Źródło: BNP Paribas

Jednocześnie Ci sami analitycy zakładają, że kurs euro względem dolara (EUR/USD) znajdzie więcej miejsca do odbicia i będzie zmierzał do poziomu 1,14. Spowodowałoby to również, że USD/PLN mógłby się wyraźniej poluzować. W związku z tym kurs dolara według ekonomistów miałby otwartą drogę nawet do powrotu poniżej 4 złotych, spadając o około 30 groszy z obecnych poziomów.

NED

GPW w słabej kondycji. Co dalej z polską giełdą?

BNP Paribas jest zdania, że relatywna słabość krajowego rynku akcji względem rynków zagranicznych może być utrzymana w najbliższym czasie, za czym stoi kilka powodów.

Są nimi przede wszystkim odpływy kapitału zagranicznego z rynków Europy Środkowo-Wschodniej z powodu ryzyka geopolitycznego, rosnącej inflacji oraz obaw przed bardziej jastrzębią polityką amerykańskiego Fed.

Krajowe spółki mogą być także pod większą presją (względem światowych podmiotów) strony kosztowej i wyższych stóp procentowych w Polsce niż na świecie. Ponadto rosnące rentowności obligacji skarbowych, w porównaniu do oferowanej przez akcje stopy dywidendy, zmniejszają relatywną atrakcyjność inwestycji na rynku akcji.

– Wreszcie zwracamy uwagę, iż z punktu widzenia analizy technicznej, główne krajowe indeksy znalazły się w trendzie spadkowym, a do pierwszej połowy maja nie ma sygnałów jego odwrócenia. Zwracamy przy tym uwagę na coraz mocniejsze wyprzedanie krajowego rynku, co może skutkować korekcyjnym odbiciem w krótkim terminie – zauważają analitycy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji playway | kurs azoty | dow index | ccc notowania | dolar prognozy | rubel kurs | forex broker |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułDogecoin (DOGE) powstał jako żart. Współczesne kryptowaluty powstają jako śmieci
Następny artykułLira turecka nadal osłabia się na szerokim rynku. Czy kurs USD/TRY zdoła się ustabilizować?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here