Naga Markets

Ile będzie kosztować Ethereum? Odbicie ETH od dołka vs dalsze spadki– “The Merge” może być jednym z najważniejszym wydarzeń w całej historii kryptowalut. Całkowicie zmieni ono oblicze Ethereum zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym – powiedział analityk kryptowalut Saxo Mads Eberhardt. Patrząc wyłącznie na historię i statystyki, obecna bessa jest prawdopodobnie najgorszą w całej historii kryptowalut. Rynek z racji swojego młodego wieku nie doświadczył jeszcze, czym jest recesja, ani jak wygląda środowisko stale rosnących stóp procentowych. Jak zatem “Scalenie” zmieni sytuację króla zdecentralizowanych aktywów?

Ethereum zaadaptuje się do inflacyjnej rzeczywistości?

Mimo iż jakiś czas temu spekulowano, że sieć ETH zmieni swój konsensus dopiero jesienią, porzucenie PoW może nastąpić szybciej. Podczas konferencji poświęconej zdecentralizowanym finansom jeden z głównych programistów Ethereum – Preston Van Loon ujawnił, iż prawdopodobnie do aktualizacji dojdzie już w sierpniu br.Obecnie Ethereum ma trudności z wykonaniem zdecydowanego ruchu, prawdopodobnie przez niepewność inwestorów wokół The Merge. Token ETH rozpoczął mijający tydzień na poziomie 1200 dolarów, po czym w czwartek zanurkował w pobliże 950 dolarów. Piątek przyniósł natomiast nieudany test poziomu 1100 dolarów, który doprowadził notowania powrotem do psychologicznego poziomu 1000 dolarów.

Notowania ETH/USD na dzień 02.07.2022 r.  Źródło TradingView
Notowania ETH/USD na dzień 02.07.2022 r. Źródło TradingView

ETH pozostaje pod bardzo silnym wpływem zewnętrznych czynników i będzie tak, dopóki efekt zbliżającego się The Merge nie będzie ostateczny. Aktualizacja techniczna blockchain ma poważne konsekwencje dla jego zastosowań i wartości tokenów. Teoretycznie, będzie to mieć deflacyjny wpływ na kryptowaluty, co może okazać się cennym aspektem w obecnym środowisku wysokiej inflacji.

Pomimo spadków struktura sieci pozostaje stabilna

Pomimo ciągłej zmienności cen, fundamenty wokół blockchain Ethereum wyglądają na naprawdę mocne i są szczególnie godne uwagi przed nadchodzącą fuzją.

Świeże dane z Glassnode pokazują rekordową liczbę adresów posiadających ETH. Chociaż cena nominalna znacznie się wahała w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jedno jest jasne – uczestników sieci jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej, a blockchain spełnia funkcję, do której został zaprojektowany. Ilość ETH w kontraktach depozytowych Ethereum 2.0 również jest na rekordowych poziomach. To sugeruje, że wielu inwestorów i uczestników rynku prowadzi długoterminową grę polegającą na uczestnictwie w sieci i utrzymywaniu interesującej pozycji, pomimo niedawnej krótkoterminowej zmienności. Jest to potencjalnie dobra strategia, zwłaszcza jeśli masz przekonanie do przypadków użycia ETH, co jest niezbędne dla dobrych inwestycji.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

NED

Połączenie będzie wielkim testem dla sieci i prawdopodobnie nada jej kierunek w dającej się przewidzieć przyszłości. Inwestorzy będą uważnie obserwować postępy i jeśli nadal będziemy widzieć pozytywne sygnały, takie jak więcej rekordowych adresów, oznacza to, że blockchain, a tym samym potencjał cenowy, będą coraz silniejsze.

The Merge – Najważniejsze zmiany

Od kopaczy po stakerów

Najważniejszą zmianą będzie przejście z protokołu proof-of-work na proof-of-stake, co gruntownie zmieni metodę, za pomocą której sieć weryfikuje transakcje. Zamiast olbrzymiej mocy obliczeniowej dostarczanej do sieci przez kopaczy kryptowalut, weryfikacją transakcji zajmą się posiadacze etherów. Oznacza to, że uzyskają oni możliwość zablokowania etherów jako zabezpieczenia, aby móc weryfikować transakcje – innymi słowy, stakowania posiadanych etherów.

W zamian otrzymywać będą opłaty transakcyjne wraz z pokryciem kosztów zabezpieczenia. Na razie, w ramach zachęty finansowej dla kopaczy, koszty pokrywane będą w postaci nowo wyemitowanych etherów, natomiast później dotyczyć to będzie bezpośrednio stakerów z tytułu weryfikacji transakcji.

Głównym atutem protokołu proof-of-stake pod względem bezpieczeństwa jest to, że stakerzy pozostają pod ścisłą kontrolą. W przypadku, gdy sieć uzna, że dany staker zachował się nieetycznie – na przykład próbował odwrócić transakcje – sieć może odebrać mu część lub całość stakowanychetherów.

Ekologia

Po przejściu na  proof-of-stake, sieć Ethereum zmniejszy zużycie energii aż o około 99,95%, a wszystko to dzięki różnicom pomiędzy mechanizmami konsensusu. W przypadku sieci Ethereum nowy blok jest obecnie finalizowany mniej więcej co 13 sekund. W ciągu tych 13 sekund każdy kopacz walczy o to, aby być właśnie tym, który sfinalizuje dany blok. Wiąże się to z wykorzystaniem mocy obliczeniowej, a zatem wymaga energii elektrycznej. Ostatecznie jednak tylko jeden kopacz finalizuje blok i weryfikuje transakcje, mimo iż inni poświęcili olbrzymie ilości energii na ten sam blok.

W ramach protokołu proof-of-stake, do sfinalizowania bloku wybierany jest losowo jeden walidator na podstawie ilości stakowanychetherów. Następuje to przed utworzeniem bloku, dzięki czemu żaden inny staker nie próbuje sfinalizować tego samego bloku, co ostatecznie zmniejsza zużycie energii przez sieć Ethereum o około 99,95%.

Sprawiedliwsza ekonomia

Ze względu na drastyczny spadek ilości energii niezbędnej do weryfikacji transakcji w sieci Ethereum, koszty zabezpieczenia również mogą się znacznie zmniejszyć. W ramach protokołu proof-of-work koszty zabezpieczenia sieci Ethereum wynoszą około 5,4 mln ETH rocznie. Oznacza to, że rocznie emituje się 5,4 mln nowych etherów do poziomu obecnej podaży około 120 mln etherów, aby zachęcić kopaczy do weryfikacji transakcji. W momencie fuzji koszty zabezpieczenia spadną do około 0,5 mln ETH rocznie w ramach rekompensaty dla stakerów.

Proof-of-stake jest bardziej sprawiedliwy dla posiadaczy ethereum pod względem ekonomicznym niż proof-of-work. W przypadku protokołu proof-of-work można de facto weryfikować transakcje bez konieczności posiadania etherów, o ile zainwestuje się znaczne kwoty w moc obliczeniową. Oznacza to, że posiadacze ETH nie otrzymują rekompensaty za inflację ani za opłaty transakcyjne, co powoduje rozwodnienie kryptowaluty. W przypadku protokołu proof-of-stake posiadacze są sprawiedliwie wynagradzani za inflację i opłaty transakcyjne.

Problem skalowalności

Fuzja jako taka nie sprawi, że sieć Ethereum staje się znacznie bardziej skalowalna. Jeśli przebiegnie pomyślnie, skróci czas tworzenia bloku z około 13 do 12 sekund przy zachowaniu tego samego rozmiaru bloku. Ostatecznie zwiększy to wydajność transakcyjną o 7,5%, ale nie o dużo więcej. Zgodnie z obecnym harmonogramem, skalowalność sieci Ethereum ulegnie poprawie dopiero w 2023 roku. Docelowo mniej więcej w tym czasie zostaną wdrożone łańcuchy shardów (fragmentacji), które znacznie poprawią skalowalność sieci Ethereum, a być może będą wymagały jeszcze mniej sprzętu do weryfikacji transakcji.

Płynne przejście

Połączenie nastąpi w sposób niezauważalny dla posiadaczy ETH i nie powinno wpłynąć na tokeny ani na zdecentralizowane aplikacje wykorzystujące obecnie ethereum. Oznacza to, że tokeny i inteligentne kontrakty w sieci Ethereum będą działać tak, jak przed fuzją.

Mimo iż programiści sieci Ethereum pracują nad fuzją od lat, może się ona zakończyć niepowodzeniem lub ulec jeszcze większemu opóźnieniu. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych aspektów rynku kryptowalut, po prostu nie ma żadnych gwarancji.

Ethereum – prognozy notowań

Analiza techniczna notowań Ethereum przeprowadzona przez CoinCodex wykazała, że krótkoterminowy sentyment jest obecnie niedźwiedzi, przy 26 wskaźnikach wysyłających niedźwiedzie sygnały i 9 neutralnych. Strona przewiduje również, że w lipcu cena ETH przetestuje rejon 750 dolarów.

Prognoza krótkoterminowa ETH Źródło: Coincodex
Prognoza krótkoterminowa ETH Źródło: Coincodex

Dzienne proste (SMA) i wykładnicze średnie kroczące (EMA) w większości wysyłają niedźwiedzie sygnały. Średnie 50- 100- i 200-tygodniowe wskazują na dalszą wyprzedaż.

Wskaźnik siły względnej (RSI) pozostaje neutralny na poziomie 33,37, tak samo, jak średnia krocząca Hulla (HMA), jednak średnia ruchoma skorygowana o wolumen (VAMA) wskazuje na sprzedaż.

Długoterminowa prognoza ETH oparta na algorytmach

Długoterminowa prognoza Ethereum od Wallet Investor pozostaje optymistyczna, przewidując, że jeszcze w tym roku cena kryptowaluty wzrośnie powyżej 2000 dolarów, kończąc 2023 rok nieznacznie poniżej 4000 dolarów. W kolejnych latach Wallet Investor przewiduje, że do końca 2025 r. cena ETH osiągnie 7000 dolarów.

Prognoza cen ethereum opracowana przez Gov Capital przewiduje, że do końca 2022 roku cena tokena wyniesie 2184 dolarów, a do końca 2025 roku 11 353 dolarów.

DigitalCoin w oparciu o dane historyczne pozostaje nieco bardziej umiarkowany, stwierdzając, że średnia cena ETH w 2022 r. może wynieść 2221 dolarów i wzrosnąć do 5175 dolarów w 2030 r.

PricePrediction przewiduje, że w 2022 średnia cena ETH wyniesie 2503 dolarów, natomiast w 2023 r. wzrośnie do 3745 USD, w 2025 r. ether osiągnie średnią wartość 7606 dolarów, a w 2030 r.  49 740 dolarów.

Jednak niezależnie od prognoz ważne jest, aby pamiętać, że rynki kryptowalutowe pozostają niezwykle zmienne, co sprawia, że trudno jest dokładnie przewidzieć, jaka będzie cena monety w ciągu kilku godzin, a jeszcze trudniej jest podać długoterminowe szacunki. W związku z tym należy pamiętać, że analitycy mogą się mylić w swoich prognozach.

Zalecamy, aby zawsze przeprowadzać własne badania i brać pod uwagę najnowsze trendy rynkowe, wiadomości, analizy techniczne i fundamentalne oraz opinie ekspertów przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Nigdy nie należy inwestować więcej, niż można sobie pozwolić na stratę.

Resztę artykułu znajdziesz w tym miejscu

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: xtb akcje wykres | płatność blik co to | kurs pzu | develia giełda | comarch kurs | kurs hrywny | Dolar nowozelandzki |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here