Złotówka i dwa złotePolski złoty nie może uznać końcówki tygodnia do udanych. Po serii stałych spadków, główne kursy walut zaczęły odrabiać do PLN. W efekcie kurs euro powracał do 4,30, dolar testował istotny opór, kurs funta kosztuje ponad 5 zł, a frank zyskiwał niemal 2% w dwa dni. Jak będą kształtowały się notowania walutowe w nowym tygodniu, 25-31 marca 2019 roku? Sprawdźmy!


Kurs euro odbija do 4,30, EUR/PLN wraca do konsolidacji?

EUR/PLN rozpoczynał miesiąc od wąskiej konsolidacji na poziomie 4,30 zł, aby następnie w przeciągu zaledwie kilku sesji osunąć się do najniższych poziomów od stycznia 2019, testując dolne ograniczenie konsolidacji. Dwie ostatnie sesje minionego tygodnia to jednak dynamiczne odwrócenie i powrót pod 4,30 zł, który nadal pełni rolę oporu. Czy kurs euro będzie w stanie przebić poziom w trakcie ostatnich sesji handlowych marca?

kurs euro 24 marca
Kurs euro do złotego (EUR/PLN) silnie korygował po tygodniu spadków

Dopóki zaznaczona na zielono strefa oporu nie zostanie wybita (razem ze średnią ruchomą), tendencje podażowe oraz zasady range tradingu powinny przeważać w przypadku ceny EUR/PLN. Ewentualne wybicie otworzy natomiast drogę w kierunku maksimów lutowych powyżej 4,33 zł.

Z ważnych danych dotyczących strefy euro uwagę warto zwrócić przede wszystkim na piątek, 29 marca, i prognozowane wyniki inflacji konsumenckiej za marzec.

USD/PLN walczy z ważnym oporem, kurs dolara powróci do 3,86 zł?

Dynamiczna korekta spadkowa kursu złotego była widoczna również w stosunku do dolara amerykańskiego. Notowania USD/PLN po teście poziomu 3,74 zł i fałszywym wybiciu 200 EMA (pierwszy raz od września), powracały w okolice istotnej strefy oporu 3,80-3,81 zł, która blokowała wzrosty na przełomie roku. Jeżeli przyszły tydzień potwierdzi pokonanie strefy, wtedy kurs dolara może ponownie ruszyć w stronę 3,84 zł (górne ograniczenie średnioterminowego ruchu bocznego) i w kierunku tegorocznych maksimów tuż pod 3,86 zł.

kurs dolara 24 marca
Kurs dolara do złotego (USD/PLN) odbija z dwumiesięcznych minimów

W przyszłym tygodniu inwestorzy powinni skupić się na danych publikowanych we wtorek (26 marca) dotyczących zezwoleń na budowę, na środowych zapasach ropy naftowej (27 marca) oraz prognozach PKB publikowanych w czwartek (28 marca).

Kurs funta znowu ponad 5 zł, GBP/PLN wybije konsolidację?

Czwartkowa sesja na notowaniach GBP/PLN przynosiła test poziomów poniżej 4,92 zł, czyli najniższych od ponad miesiąca. Ostatecznie jednak 95% tego ruchu zostało zanegowanych tworząc bardzo długą świecę doji na wykresie, która skutkowała piątkowym umocnieniem GBP i powrotem nad okrągłą barierę 5 złotych. W efekcie kurs funta powrócił również do konsolidacji na średnioterminowych maksimach pomiędzy 5,00 oraz 5,06 zł.

kurs funta 24 marca
Kurs funta do złotego (GBP/PLN) znowu mocny

Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że fałszywe wybicie miało miejsce niejako w powietrzu, to na interwale tygodniowym widać, że testowało maksima z przełomu października i listopada (górne knoty świec).

Pod kątem kalendarza makroekonomicznego, kurs funta może reagować jedynie na dane z piątku mówiące o PKB za ostatni kwartał zeszłego roku.

CHF/PLN nie był tak wysoko od 8 stycznia, kurs franka pokona konsolidację?

Przez większość marca kurs franka próbował przebić poziom 3,78 zł, wzmacniany przez średnią z 200 okresów. W efekcie obszar zapewnił na tyle silne wsparcie, że pod koniec tygodnia CHF/PLN odbijał o ponad 5 grosz i testował tegoroczne maksima wraz z górnym ograniczeniem rysowanej od września konsolidacji na poziomie 3,83 zł.

kurs franka 24 marca
Kurs franka do złotego (CHF/PLN) również korzysta z korekty spadkowej PLN

Końcówka tygodnia nie należała więc do złotówki, która silnie traciła do wszystkich głównych walut – kurs franka zyskiwał w tym okresie niemal 1,7%. W przyszłym tygodniu spodziewana jest kontynuacja ruchów, z drugiej jednak strony pary złotowe znalazły się na istotnych ograniczeniach, które chociaż chwilowo mogą blokować deprecjację PLN.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here