Złotówka i dwa złotePolski złoty nie może uznać końcówki tygodnia do udanych. Po serii stałych spadków, główne kursy walut zaczęły odrabiać do PLN. W efekcie kurs euro powracał do 4,30, dolar testował istotny opór, kurs funta kosztuje ponad 5 zł, a frank zyskiwał niemal 2% w dwa dni. Jak będą kształtowały się notowania walutowe w nowym tygodniu, 25-31 marca 2019 roku? Sprawdźmy!


Kurs euro odbija do 4,30, EUR/PLN wraca do konsolidacji?

EUR/PLN rozpoczynał miesiąc od wąskiej konsolidacji na poziomie 4,30 zł, aby następnie w przeciągu zaledwie kilku sesji osunąć się do najniższych poziomów od stycznia 2019, testując dolne ograniczenie konsolidacji. Dwie ostatnie sesje minionego tygodnia to jednak dynamiczne odwrócenie i powrót pod 4,30 zł, który nadal pełni rolę oporu. Czy kurs euro będzie w stanie przebić poziom w trakcie ostatnich sesji handlowych marca?

kurs euro 24 marca
Kurs euro do złotego (EUR/PLN) silnie korygował po tygodniu spadków

Dopóki zaznaczona na zielono strefa oporu nie zostanie wybita (razem ze średnią ruchomą), tendencje podażowe oraz zasady range tradingu powinny przeważać w przypadku ceny EUR/PLN. Ewentualne wybicie otworzy natomiast drogę w kierunku maksimów lutowych powyżej 4,33 zł.

Z ważnych danych dotyczących strefy euro uwagę warto zwrócić przede wszystkim na piątek, 29 marca, i prognozowane wyniki inflacji konsumenckiej za marzec.

USD/PLN walczy z ważnym oporem, kurs dolara powróci do 3,86 zł?

Dynamiczna korekta spadkowa kursu złotego była widoczna również w stosunku do dolara amerykańskiego. Notowania USD/PLN po teście poziomu 3,74 zł i fałszywym wybiciu 200 EMA (pierwszy raz od września), powracały w okolice istotnej strefy oporu 3,80-3,81 zł, która blokowała wzrosty na przełomie roku. Jeżeli przyszły tydzień potwierdzi pokonanie strefy, wtedy kurs dolara może ponownie ruszyć w stronę 3,84 zł (górne ograniczenie średnioterminowego ruchu bocznego) i w kierunku tegorocznych maksimów tuż pod 3,86 zł.

kurs dolara 24 marca
Kurs dolara do złotego (USD/PLN) odbija z dwumiesięcznych minimów

W przyszłym tygodniu inwestorzy powinni skupić się na danych publikowanych we wtorek (26 marca) dotyczących zezwoleń na budowę, na środowych zapasach ropy naftowej (27 marca) oraz prognozach PKB publikowanych w czwartek (28 marca).

Kurs funta znowu ponad 5 zł, GBP/PLN wybije konsolidację?

Czwartkowa sesja na notowaniach GBP/PLN przynosiła test poziomów poniżej 4,92 zł, czyli najniższych od ponad miesiąca. Ostatecznie jednak 95% tego ruchu zostało zanegowanych tworząc bardzo długą świecę doji na wykresie, która skutkowała piątkowym umocnieniem GBP i powrotem nad okrągłą barierę 5 złotych. W efekcie kurs funta powrócił również do konsolidacji na średnioterminowych maksimach pomiędzy 5,00 oraz 5,06 zł.

kurs funta 24 marca
Kurs funta do złotego (GBP/PLN) znowu mocny

Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że fałszywe wybicie miało miejsce niejako w powietrzu, to na interwale tygodniowym widać, że testowało maksima z przełomu października i listopada (górne knoty świec).

Pod kątem kalendarza makroekonomicznego, kurs funta może reagować jedynie na dane z piątku mówiące o PKB za ostatni kwartał zeszłego roku.

CHF/PLN nie był tak wysoko od 8 stycznia, kurs franka pokona konsolidację?

Przez większość marca kurs franka próbował przebić poziom 3,78 zł, wzmacniany przez średnią z 200 okresów. W efekcie obszar zapewnił na tyle silne wsparcie, że pod koniec tygodnia CHF/PLN odbijał o ponad 5 grosz i testował tegoroczne maksima wraz z górnym ograniczeniem rysowanej od września konsolidacji na poziomie 3,83 zł.

kurs franka 24 marca
Kurs franka do złotego (CHF/PLN) również korzysta z korekty spadkowej PLN

Końcówka tygodnia nie należała więc do złotówki, która silnie traciła do wszystkich głównych walut – kurs franka zyskiwał w tym okresie niemal 1,7%. W przyszłym tygodniu spodziewana jest kontynuacja ruchów, z drugiej jednak strony pary złotowe znalazły się na istotnych ograniczeniach, które chociaż chwilowo mogą blokować deprecjację PLN.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here