Naga MarketsIKE czy ZUS? Paradoksalnie bardziej opłaca się ZUS – wskazuje Przemysław KwiecieńJuż wkrótce wielu Polaków stanie przed wyborem: ZUS czy IKE? A to wszystko za sprawą ostatecznego zamknięcia karty zwanej OFE, czego efektem będzie przeniesienie pieniędzy na „nowe” IKE, lub też wprost do ZUS-u (jeśli obywatel o to poprosi). Warto jednak wiedzieć, że w przypadku IKE występują 15% „opłata” (tyle tracimy). Pojawia więc się pytanie, co wybrać?

ZUS jednak lepszy niż giełda?

– Czysto na papierze wydaje się, że dla większości osób wariant ZUS będzie paradoksalnie lepszy. Wiadomo, że wielu z nas na myśl o ZUS-ie od razu dostaje gęsiej skórki, natomiast jeśli patrzymy tylko i wyłącznie na liczby, to wygląda bardziej korzystnie z tego względu, że wskaźnik waloryzacji jest wyższy, oraz z tego względu, że te późniejsze świadczenia obejmują cały okres emerytury. – wskazuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB w rozmowie z ISBnews.TV.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niewątpliwie ZUS w Polsce nie ma najlepszej renomy. Niech pierwszy rzucić kamień ten, który nigdy na tę instytucję nie narzekał. Co więcej, perspektywy przyszłej wypłaty (jako % ostatniej pensji) są, delikatnie mówiąc, nie najlepsze. Niemniej fakty są takie, że ZUS emerytury wypłaca i robi to do samego końca naszych dni, tak więc nie grozi nam sytuacja wyczerpania kapitału.

Warto również pamiętać, że jest to instytucja stabilna. Pomimo tego, że wielu wieszczy jej rychły upadek, to jednak na chwilę obecną fakty są takie, że ZUS nie może zbankrutować, ponieważ państwo polskie gwarantuje jego wypłacalność (po prostu dopłaci do ZUS-u).

15% opłata dużo zmienia

– I z tego względu, że kapitał waloryzowany jest od pełnej kwoty, podczas gdy przenosząc te pieniądze do nowych IKE, bo tak to należy chyba nazwać (nie będą to IKE w formie, w której dzisiaj funkcjonują) od razu jest pobierane 15%, czyli tylko 85% pieniędzy pracuje. To są wszystko takie szczególiki, ale one mają bardzo duże znaczenie w wypracowywaniu długoterminowej stopy zwrotu. – dodaje także.

Ważnym aspektem przy dokonywaniu wyboru jest również opłata w wysokości 15%. Choć wydaje się to niewiele, to tak jak podkreśla Przemysław Kwiecień, w długim terminie fakt jej występowania jest dość istotny.

Zobacz również:

invest

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dj industrial | akcje lotos | akcję pgnig prognozy 2020 | biomed lublin cena akcji | kurs kryptowalut | biomed lublin notowania | cfd co to jest |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here