Naga MarketsMinął nam już III kwartał tego roku, który w zasadzie można uznać za stosunkowo spokojny dla głównych rynków finansowych. Nie oznacza to jednak, że nie działo się nic ciekawego, pomimo skromnych wyników wielu aktywów. Oto krótkie zestawienie tego co miało miejsce na rynkach finansowych w ostatnim kwartale

Surowce

Indeks surowców liczony przez Bloomberga zaliczył spadek zarówno w ostatnim kwartale jak i w minionym miesiącu. Pomimo wzrostu cen niektórych kluczowych surowców, indeks surowców stracił 2,5% w minionych trzech miesiącach. Mimo tego wzrost cen ropy Brent, gazu naturalnego kukurydzy oraz pszenicy doprowadził do ograniczenia potencjalnego większego spadku. Wzrosty były skromne, ale udział tych surowców wystarczył, aby indeks cen surowców wciąż pozostawał stosunkowo wysoko i urósł w ostatnich tygodniach. Jak widać po niemrawych początkach w tym roku zyskał pallad na rzecz podobnego metalu pod względem użytkowania, czyli platyny.

Bardzo silnie wyprzedawane były metale przemysłowe oraz szlachetne. Sporo straciły tzw. „softy” czyli przede wszystkim cukier i kawa, choć największe straty zanotowane były na kakao. Niemniej kakao spadało z okolic wielomiesięcznych szczytów, natomiast kakao i cukier traciły kontynuując długoterminowy trend spadkowy. Surowce w największym stopniu dotknięte wojnami handlowymi to trzoda chlewna, drewno oraz soja.

Zdecydowana większość surowców w kwartale traciła, choć wzrost kluczowych doprowadził do wzrostu całego rynku śledzonego indeksem. Źródło: Bloomberg

Waluty

Jak widać III kwartał był stosunkowo mieszany. Dolar stracił swoją dominację, choć nie oddał wiele zysków bazując na najlepszych walutach w minionych trzech miesiącach. Zyskało peso i dolar kanadyjski ze względu na lepsze oczekiwania dotyczące porozumienia handlowego. Z rynków EM na uwagę zasługuje umocnienie złotego oraz forinta, choć ruchy były mocno ograniczone.

Od strony niedźwiedziej widać gigantyczną stratę argentyńskiego peso, tureckiej liry, brazylijskiego reala czy rosyjskiego rubla, co było powiązane z zawirowaniami politycznymi. Stosunkowo mało stracił jen oraz chiński juan.

Największym wygranym wobec dolara w minionym kwartale było meksykańskie peso. Całkiem nieźle zaprezentował się również złoty. Źródło: Bloomberg

Indeksy

W przypadku indeksów w oczy rzuca się oczywiście wzrost akcji na wenezuelskiej giełdzie. Ten wzrost jest tak duży oczywiście tylko z pozoru. Jest on związany z dalszym dużym spadkiem boliwara względem euro oraz utrzymywaniem sztucznego oficjalnego kursu wymiany przez państwo.

Przechodząc jednak dalej trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na spory wzrost indeksu Nikkei 225. Zyskiwały również indeksy skandynawskie. Silnie z kolei traciły indeksy chińskie oraz indeksy z ameryki południowej, w tym IBOVESPA dostępna na xStation pod tickerem BRAComp. Pod względem Brazylii, silnie stracił nie tylko indeks, ale również real brazylisjki, co przeniosło się również na cukier oraz kawę. Rynki te wydają się być bardzo interesujące pod względem zbliżających się wyborów, które rozpoczynają się 7 października, natomiast ewentualna druga tura ma mieć miejsce 28 października.

W przypadku indeksów szczególna uwaga należy się indeksowi Nikkei 225 oraz IBOVESPA. Źródło: BloombergConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here