Naga MarketsOd końca lipca obowiązują nowe, tymczasowe regulacje paneuropejskiego regulatora rynków finansowych European Securities and Markets Authority. Wbrew sprzeciwom przedstawicieli branży oraz inwestorów indywidualnych ESMA zmniejszyła maksymalną dźwignię finansową dla instrumentów CFD do poziomu 30:1. IG Group jest pierwszą firmą brokerską publikującą swoje wyniki finansowe po kontrowersyjnej zmianie przepisów. 


Notowane na londyńskim parkiecie IG Group opublikowało w czwartek najnowszy raport z którego wynika, że przychody z działalności grupy spadły w kwartale zakończonym 31 sierpnia wyniosły $169,4 mln co oznacza spadek o 5% w ujęciu rocznym.

Najgorzej w Europie

Zaledwie miesiąc nowych regulacji ESMA wystarczył, aby przychody z działalności IG Group w Wielkiej Brytanii i regionie EMEA (Europe, Middle East, Africa) spadły odpowiednio o 8 i 12%. W ujęciu kwotowym spółka zarobiła niecałe 54 mln funtów na działalności w Wielkiej Brytanii i 34,4 mln GBP z reszty regionu.

Winę ESMA potwierdza również wyraźny spadek liczby klientów grupy. Pod koniec raportowanego okresu z usług IG Group korzystało 34 tys. obywateli Wielkiej Brytanii i 27 200 klientów z reszty regionu EMEA. Oznacza to spadek tych wartości o odpowiednio 13 oraz 10%. Tymczasem w APAC (Asia-Pacific) liczba klientów IG Group wzrosła do 26 300 co przekłada się na pięcioprocentowy wzrost wskaźnika.

Będzie gorzej?

Opublikowany raport wskazuje również na znacząco niższe obroty generowane w sierpniu przez klientów grupy. Mimo to IG Group pozostaje dobrej myśli i przekonuje, że ogólny wydźwięk 2018 roku będzie pozytywny.

Choć biorąc pod uwagę toczący się proces Brexitu, można mieć nadzieję, że ostatnie dane IG Group rzeczywiście były jedynie wypadkiem przy pracy niż początkiem nowego trendu, to jednak nie można tego samego powiedzieć o brokerach z pozostałych państw Europy. Również polskie domy maklerskie narażone są na spadki przychodów z obsługi handlu CFD zwłaszcza, że większość polskich traderów wypowiedziała się stanowczo negatywnie na temat zmian wprowadzonych przez ESMA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here