Naga MarketsFlaga Niemiec na tle budynkuBadanie instytutu Ifo wykazało minimalną poprawę koniunktury w niemieckim biznesie. Wartość indeksu wyniosła w lutym 92,4 pkt., podczas gdy rynek oczekiwał wartości na poziomie 90,5 pkt. Kurs euro reagował umocnieniem w stosunku do dolara amerykańskiego testując poziom 1,2117 dol.

Instytut Ifo opublikował zaktualizowane dane dot. gospodarki

Ekonomiści Ifo oceniają, że niemiecka gospodarka zmierza ku ożywieniu. Klimat poprawił się w budownictwie, handlu detalicznym i usługach. Szczególnie wyraźna poprawa widziana jest również w sektorze przemysłowym. Plany produkcyjne zostały znacznie skorygowane w górę

Te artykuły również Cię zainteresują
Nastroje w biznesie nieco się poprawiły względem poprzednich odczytów, a indeks zatrzymał spadki. Wzrost optymizmu ankietowanych był ograniczany przez tempo szczepień przeciwko COVID19 – wynika z badania instytutu. Zarówno ocena bieżąca jak i ocena perspektyw pozytywnie zaskoczyła rynek – piszą analitycy TMS Brokers.

Indeks Ifo, źródło: Bloomberg

– Indeks nastrojów w biznesie Ifo przyspieszył w lutym do 92,4 pkt. wobec spodziewanych 90,5 pkt. odzwierciedlając tym samym rosnący optymizm związany ze spodziewanym ożywieniem europejskiej gospodarki za kilka miesięcy. Wpływ na EURUSD mogło mieć też odbicie kontraktów na nowojorski S&P500 od wsparć przy 3860 pkt. po wyraźnej przecenie obserwowanej dzisiaj rano – komentuje Marek Rogalski z DM BOŚ.

Jest to w dużej mierze związane z większym optymizmem na froncie szczepionkowym, ponieważ wzmacnia to narrację, że gospodarka powinna się radykalnie poprawić do lata. Niemniej jednak, ryzyko wariantów wirusa nadal będzie stanowić pewne zagrożenie dla tej perspektywy.

Generalnie pomimo trzeciej fali zachorowań stojącej u bram Europy, nastroje w niemieckiej gospodarce są nieco lepsze niż w poprzednich miesiącach. Wcześniejsze PMI w połączeniu z indeksem Ifo sugerują, że biznes dość dobrze adaptuje się do panującej rzeczywistości i tam gdzie działalność nie została administracyjnie ograniczona, sytuacja jest względnie stabilna – dodaje TMS.

Euro odrabia poranne straty do dolara w reakcji na dane instytutu Ifo, para walutowa EUR/GBP Natomiast nadal traci około 0,1%, a eurozłoty rośnie o 0,2% utrzymując się w okolicach 4,94 zł.

Odczyt lepszy od oczekiwania nie zmienia jednak nic jeśli chodzi o rynki finansowe. Uwaga inwestorów całkowicie skupiła się na rynku długu, a rentowność obligacji dyktuje obecnie warunki. Minimalnie odbiła cena kontraktu na DAX30, ale wciąż znajduje się głęboko pod kreską. EUR/USD jest w poniedziałek dość stabilny w okolicy 1,2105 – podsumowują sytuację na rynku ekonomiści domu maklerskiego TMS Brokers.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: sp 500 notowania | btc | kurs usd on line | cena bitcoina | kurs s&p 500 | akcje jastrzębskiej spółki węglowej |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here