Naga MarketsIEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadniePo fatalnym poprzednim tygodniu, w ostatnich dniach na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Pozytywnym akcentem były zwłaszcza informacje o mniejszym od oczekiwań wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

Najbliższy rok ciężki rok dla surowców energetycznych

Dzisiaj Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) potwierdziła, że bieżący rok będzie wyjątkowym rokiem na całym rynku energii. Globalny popyt na energię może spaść o rekordowe 6% w 2020 r., a emisja dwutlenku węgla ma spaść aż o 8% – czyli sześć razy bardziej niż w rekordowym 2009 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pandemia koronawirusa i związane z tym zamknięcie wielu sektorów przemysłu oraz wprowadzenie zakazów przemieszczania się mocno wpłyną na popyt na surowce energetyczne. Popyt na węgiel może spaść o 8%, popyt na gaz ziemny o około 5%, natomiast całkowity popyt na ropę naftową może w bieżącym roku być największy i sięgnąć 9% (aczkolwiek przejściowo obserwujemy zniżkę popytu nawet o 25-30%).

IEA zwróciła także uwagę na problem dużych globalnych zapasów ropy naftowej. O ile w ostatnim czasie mówiono i pisano wiele na temat przepełnionych amerykańskich magazynów, to już niebawem na całym świecie ten problem może dać się we znaki. Przy obecnym tempie produkcji ropy, globalne magazyny mogą zapełnić się w okolicach połowy czerwca.

Powyższe informacje mają pesymistyczny wydźwięk i zwracają uwagę na fakt, że niekoniecznie najgorsze na rynku ropy naftowej już jest za nami. Niemniej, w realizacji negatywnego scenariusza mogłyby przeszkodzić potencjalne duże cięcia wydobycia ropy naftowej – OPEC+ wprowadza je już od początku maja, natomiast jest szansa także na cięcia produkcji w USA.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne 30.04.2020
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne 30.04.2020Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here